"Seçimlerin şaibeli olması kaçınılmaz"

"Seçimlerin şaibeli olması kaçınılmaz"
CHP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, yapılacak seçimlerin şaibeli olmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin nüfusu son 2 yılda 1 milyon 975 bin, seçmen sayısı ise son 3 yılda 9 milyon 252 bin kişi artmış. Bunu bana Sayın içişleri Bakanı'n
İçli, düzenlediği basın toplantısında, seçmen kütükleriyle ilgili olarak 22 Eylül 2010'da İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesine bugüne kadar buna yanıt verilmediğini söyledi. 2011 yılında milletvekili genel seçimlerinin yapılacağını hatırlatan İçli, seçimlerin demokratik olmasının en önemli ve başlıca koşulunun seçmen kütüklerinin güvenirliği olduğunu, seçimlerin düzen içinde ve dürüstçe yapılabilmesi için seçmen kütüklerinin ve kullanılan oylarının sıhhatinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

TBMM'nin yasa yapma yanında en önemli görevinin denetleme görevi olduğunu, milletvekillerinin millet adına bu denetleme yetkisini sözlü ve yazılı soru, Meclis araştırması ve soruşturması, genel görüşme şeklinde kullandığına işaret etti. Bunun Anayasa'nın amir hükmü olduğunu, kendisinin bu yetkiye dayanarak içişleri Bakanı Atalay'a sorduğu sorularda, YSK'nın ilan ettiği rakamları kendisine yöneltiğini belirten İçli, şöyle konuştu:

''2 yılda nüfusumuz 1 milyon 975 bin kişi artmışken, 3 yılda seçmen sayısının 9 milyon 252 bin kişi nasıl arttığını, parmak boyama uygulaması kalkmasına rağmen mükerrer oyu önleyici ne gibi önlemlerin alındığını, yazılı ve görsel basında kimi polis ve kamu görevlilerinin hem kendi sandıklarında hem de görevli oldukları sandıklarda mükerrer oy kullandıklarına dair haberler olduğunu, bu konuda içişleri Bakanlığınca soruşturma açılıp açılmadığını sordum.

YSK'nın açıkladığı rakamlara göre yaklaşık 14 milyon seçmenin oy kullanmadığını, yasalara göre bunların müeyyidesi bulunduğunu ve bu konuda ne gibi çalışmalar yapıldığını da sormuştum. Ama ne yazık ki İçişleri Bakanı bu sorularıma yanıt vermedi. Yanıt vermeme eylemi, her şeyden önce bir Anayasa suçudur ve görevi kötüye kullanma suçudur. Bir Bakan'ın, TBMM üyesinin sorularına yanıt vermeme gibi bir keyfiliği gelenek hale getirmesi kabul edilemez.

AKP denetimden hoşlanmıyor. TBMM'de sayısal çoğunluğu var. Ülkeyi ilgilendiren çok önemli konularda, örneğin faili meçhullerin araştırılmasını birden fazla verdik ama sayısal çoğunluklarıyla sürekli olarak hep reddettiler. AKP sürekli denetimden kaçıyor ve milletin bilgi edinme hakkını engellemeye çalışıyor. İçişleri Bakanı'nı bir kez daha görevi davet ediyorum.''
 

Bakanı uyardı

Seçimlerin şaibesiz olması gerektiğini vurgulayan İçli, ''Eğer seçmen kütükleri şaibeliyse, yapılacak seçimlerin şaibeli olması kaçınılmazdır. Şimdiden İçişleri Bakanı'nı bir kez daha uyarıyorum'' dedi. TÜİK rakamlarına göre, 2007 yılında Türkiye nüfusunun 70 milyon 586, 2008 yılında 71 milyon 517, 2009 yılında 72 milyon 561 bin kişi olduğuna işaret eden İçli, bu verilere göre Türkiye nüfusunun son 2 yılda 1 milyon 975 bin kişi arttığını ifade etti. İçli, seçmen sayısının 22 Temmuz 2007'de 42 milyon 799, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde 48 milyon 49 bin kişi, 12 Eylül referandumunda ise 52 milyon 151 bin kişi olarak açıklandığını anlattı.

Seçmen sayısının 9 milyon 252 bin 525 arttığına dikkati çeken İçli, ''Bunu bana ister istatistiki, ister nüfus açısından Sayın İçişleri Bakanı'nın açıklaması lazım. Çünkü kendisine bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bunu saptamış. Halkın kafasında soru işaretleri var. Sayın Bakan 5 ay önce soru önergeme yanıt vermediğine göre, benim kuşkularım daha da artmaktadır. Demek ki Sayın Bakan, bu sorulara yanıt verecek durumda değil. O zaman 2011'de yapılacak seçimlerdeki seçmen kütükleri beni kaygılandırıyor'' diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.