Tansu Çiller “Ben yokum“ dedi

Tansu Çiller “Ben yokum“ dedi
Demokrat Parti liderliği için ismi geçen eski Başbakan Tansu Çiller, aday olmadığını söyledi. Çiller, “Önce davet ettik sonra şaka yaptık diyorlar. Bunda samimiyet zaafı aranır. Bu sanal bir davet” dedi

Demokrat Parti Genel Başkanlığı için adaylığı gündeme gelen eski Başbakan Tansu Çiller, değerlendirmelerde bulundu.

Eski Başbakan Tansu Çiller, parti içinde birlik oluşmadığı için aday olmayacağını söyledi.
Çiller, "Önce 'davet ettik' sonra da 'şaka yaptık' diyorlar. Eski bir başbakana, eski bir genel başkana davet böyle oluyorsa samimiyette zaaf aranır. Bu sanal bir davet" dedi.
Merkez sağın iç çekişmelerden büyük zaafa uğradığını söyleyen Çiller, "Kişisel hırslarım geride kaldı. Hizmet edebileceğimi görürsem yine kavgamı yaparım.Mesele, bu defa bunu bütün arkadaşlarımla yapmalıyım. Arkamdan bir daha hançerlenmek istemiyorum" diye konuştu.

BUGÜN YAZILI AÇIKLAMA YAPTI: ADAY DEĞİLİM

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, yaptığı yazılı açıklama ile Demokrat Parti'nin 15 Ocak'ta yapılacak kongresinde genel başkan adayı olmayacağını açıkladı.

Çiller, "Tabanla tavanın, uzlaşma ve samimiyet içerisinde etrafında birleşecekleri adın Tansu Çiller olmadığını tespit etmiş bulunuyorum. Bu şartlarda kesin olarak genel başkan adayı olmadığımı beyan ediyorum" dedi.

Yazılı açıklama yapan Tansu Çiller, Demokrat Parti'nin, büyük bir misyonun temsilcisi ve halen de Türkiye'nin çimentosu olduğunu belirtti. Çiller, "Temsilcisi olduğu misyon, Türkiye'nin demokrasi mücadelesinin öncüsüdür. Demokrat Parti tabanının genel başkan adayı olmam yönündeki ilgisi elbette onur vericidir. Teşkilatın gösterdiği teveccühten çok duygulandım. Hiçbir dostluk, dava arkadaşlığı kadar derin ve anlamlı olamaz. Dava arkadaşlarımın her birine gönülden teşekkür ediyorum. Bu büyük davanın ve Kırat'ın genel başkanlığını yapmış olmak esasen yaşamımın en büyük onuru olmuştur. Tavrımızda hiçbir değişiklik olmadı. Çizgide kırıklık olmadı, olmaz. Kişisel bir talebimiz, kişisel bir beklentimiz olmaz dedim olmadı, Eğer tek aday üstünde tavan ve tabanın topyekün desteği ve talebi olur, bu talep samimi, ihtiyaç da gerçek olursa görevden kaçılmaz demiştim. Tabanla tavan arasında çelişkiler yaşanmadan tek bir aday üzerinde mutabakat sağlanmasının, başarının olmazsa olmazı olduğu inancıyla bekledim. Olmadı. Tersine çelişki pekişti" dedi.

Açıklamasında, davanın hedefinin sadece yüzde 10 barajını aşmakla sınırlanamayacağını savunan Çiller, şunları söyledi:

"Seçime giden kısa koşuda genel başkan konusunda topyekün ve samimi mutabakat, iktidar alternatifi olma başarısının olmazsa olmazıdır. Merkez sağı cazibe merkezi kılmanın temelidir. Tabanla tavanın, uzlaşma ve samimiyet içerisinde etrafında birleşecekleri adın Tansu Çiller olmadığını tespit etmiş bulunuyorum. Bu şartlarda kesin olarak genel başkan adayı olmadığımı beyan ediyorum. Demokrat Parti kişilerle kaim değildir. Bu büyük dava içinden birisini çıkaracaktır. Kırat'ın teşkilatları ve tabanı bunu
gerçekleştirebilecek güç, inanç ve tecrübeye sahiptir. Ocaktan yetişmiş, teşkilatı iyi tanıyan bir kişi üzerinde tabanıyla tavanıyla mutabakat sağlanması halinde üzerime düşeni bir nefer olarak da yapmaya her zaman hazırım."

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.