Tarihin en büyük affı

Tarihin en büyük affı
Torba yasa tasarısının öğrenci affıyla ilgili maddesinde yapılan değişiklikle tarih sınırı kaldırılarak cumhuriyet tarihinin en büyük affı getirildi. Hayrünnisa Gül başta olmak üzere türbanı nedeniyle üniversiteye kayıt yaptırmayanlar aftan yararlanacak.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, torba tasarısının öğrenci affıyla ilgili maddesinde yapılan değişiklikle türbanı nedeniyle üniversiteye kayıt yaptıramayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül de af kapsamına alındı. Hayrünnisa Gül başta olmak üzere türbanı nedeniyle kazandıkları bölüme kayıt yaptırmayanlar aftan yararlanabilecek. Maddede yapılan bir başka değişiklikle terör suçlarından hüküm giyenler af kapsamına çıkarılırken terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın öğrenci affından yararlanmasının önü kapatıldı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, torba tasarı üzerindeki görüşmelere dün de devam edildi. Tasarının öğrenci affıyla ilgili maddesi, AKP’li milletvekillerinin önergesiyle değişiklikler yapılarak kabul edildi. Maddeye “bir programı kazandıkları halde kayıt yaptırmayanlar” ibaresi eklenerek, 1998’de Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazanmasına karşın türbanlı olduğu için kayıt yaptıramayan Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül de af kapsamına alındı. Gül, 2002’de AİHM’ye başvurmuş ancak eşinin Dışişleri Bakanı olmasının ardından davayı geri çekmişti. Bu düzenlemeyle birlikte türbanlılar başta olmak üzere kazandıkları bölüme kayıt yaptırmayanların tümü af kapsamına alınmış oldu.
 

1923 yılından bu yana geçerli

Maddede yapılan bir başka değişiklikle, 12 Eylül 1980 olarak belirlenen tarih sınırı kaldılarak cumhuriyet tarihinin en büyük affı getirildi. Maddeye göre, yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda, intibak, önlisans, lisans tamamlama ve lisansüstü öğrenimi gören öğrencilerden, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ve bir programı kazandıkları halde kayıt yaptırmayanlar tarih sınırı olmaksızın yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 5 ay içinde ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvurarak 2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine yeniden başlayabilecekler.
 

Askeri öğrenciler de kapsama alındı

Önergeyle, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı eğitim kurumları ile Polis Akademisi ve bağlı yüksek öğretim kurumlarında eğitim görürken ilişiği kesilenler de kapsama alındı. Buna göre, harp okulları ve polis akademisinden ilişiği kesilenlerin YÖK tarafından uygun görülen üniversitelere intibakları sağlanacak

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.