Tekrarı halinde gidersiniz

Tekrarı halinde gidersiniz
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asker için “Kağıttan kaplan” diyerek tepki çeken Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’a “Tekrarı halinde gidersiniz” uyarısı yaptı. Batum ise “Özür dilerim” diyerek, şimdilik görevde kaldı.

O defter kapandı tartışmalar noktalandı

Kılıçdaroğlu’nun Batum’a yönelik gözdağı ve Batum’un “Özür dileyerek” af dilemesiyle ilgili dünkü süreç, sabah Kılıçdaroğlu’nun Batum’un istifasına ilişkin soruları, “O defter kapandı, tartışmalar noktalandı” sözleriyle başladı. Kritik MYK öncesinde konuşan Kılıçdaroğlu, “O konu kapandı” açıklamasının taşıdığı anlamı ise “Zamanla göreceksiniz” sözleriyle açıkladı. Batum’un “Bir daha orduyu eleştirmem” sözlerini ise “Saygı göstereceğiz. Siyaset deneyim işi. O deneyimden herkes ders çıkaracak” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu, kamuoyunda merak uyandıran açıklamalarını yapmadan hemen önce ise genel başkan yardımcıları Gürsel Tekin, Hurşit Güneş ile kendisine yakın grup başkanvekili Akif Hamzaçebi’yle biraraya geldi. Buluşmada Batum’un açıklamaları ve izlenecek yol haritası değerlendirildi.

İstifa ederse “Gitme” denmeyecek

Toplantıda, “Batum’un ve kamuoyunda oluşan tepkilerin izlenmesi; 24 Şubat’ta yapılacak Parti Meclisi’ne kadar benzer bir hatanın tekrarlanması halinde tüzüğün 39’uncu maddesinin işletilerek görevden alınması” seçeneği öne çıktı. Bu süreçte “ivedi” bir görevden alma uygulamasının CHP’nin kamuoyundaki imajı bakımından sakınca yaratabileceği; Batum’un istifa etmesi halinde ise “Gitme” denmeyeceği bildirildi. Bu toplantı sonrasında basına açıklama yapan ve ardından da MYK’ya giren Kılıçdaroğlu, tüm üyeleri, “Bundan böyle aykırı ses istemiyorum. Herkes ne dediğini bilecek; olur olmaz açıklamalarda bulunulmayacak. Kendi aramızda çok sesli, dışarıya tek sesli olacağız” uyarısında bulundu.

Tek bir açıklama ile çabalarımız heba oluyor

Ağırlıklı olarak Batum’un muhatap olduğu açıklamasında Kılıçdaroğlu’nun, “Tüm zorlukları aşmaya çalışarak partiyi yukarılara taşıyoruz, tek bir açıklamayla çabalarımız heba oluyor. Kimsenin partililerimizin emekleriyle oynamaya hakkı yok. Tek bir hatada gidersiniz, tekrarı halinde de gidersiniz. Size son uyarım” dediği belirtildi. Batum ise MYK toplantısında, “Ordu ve Ergenekon sanıkları” ile ilgili tüm açıklamaları nedeniyle özür diledi. Batum’un, “İyi niyetle yapılmış açıklamalar olarak değerlendirmenizi rica ediyor, tekrarında ise gereğini yapmanızı ben istiyorum” sözleriyle kendini savundu.
MYK sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Batum ise MYK’da istifasının gündeme gelmediğini söyledi. Batum, “Zaten gelmesi için de bir neden yok” dedi. Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, soruşturma başlatılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin talebinde bulunmasıyla ilgili olarak ise Batum, “Bakanlık iznini verir de yargılama aşaması gelirse orada görürsünüz.” diye konuştu.

Dayısının salonunu birlikte açtılar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 Haziran 2008’de eski CHP lideri Deniz Baykal’ın katıldığı Şanlıurfa gezisinde seçim otobüsünün üstüne çıktığı sırada kafasını üst geçide çarparak ölen, partisinin eski Gençlik Kolları Genel Sekreteri Ersin Çıldır anısına düzenlenen salonun açılışını yaptı. Kılıçdaroğlu, açılışta, dayısıyla aynı adı taşıyan küçük Ersin Barış Kılıç’ı kucağına aldı. Törene katılan Ersin Çıldır’ın babası İhsan Çıldır’ın “Ersin benim değil, CHP’nin oğludur, Mustafa Kemal’in de askeridir” demesi katılımcıları duygulandırdı. 
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.