Yerin 550 metre altında

Yerin 550 metre altında
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa'nın Soma ilçesinde Darkale maden ocağında, yerin 550 metre altına inerek maden işçileriyle yeni yılı kutladı. Kılıçdaroğlu, madende acı bir tablonun bulunduğunu, çok sayıda işçinin asgari ücretle çalıştığını if
Uyar Madencilik tarafından işletilen, asansörü bulunmayan ocağa madenci kıyafetleri ve baretini giyerek, yaya olarak inen Kılıçdaroğlu, 550 metre aşağıda kömürün çıkarıldığı bölüme kadar indi.

Burada işçilerle sohbet eden Kılıçdaroğlu, madendeki çalışma şartları ve üretim koşulları hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Kılıçdaroğlu daha sonra mola yerine geçerek kuru pasta, börek ve baklavadan oluşan sofrada, işçilerle birlikte yeni yıla girdi.

Burada açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, daha önce maden ziyaretinde bulunduğunu, ancak ilk kez yer altına indiğini belirterek, madencilerin çalışma koşullarının gerçekten son derece zor olduğunu ifade etti.

Madende çalışmanın ne demek olduğunu anlamak için madene inmek gerektiğini, bunun anlatmakla anlaşılamayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, madende maske takılmasına rağmen ter yoluyla toza maruz kalınığını söyledi.
Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Burada verilen mücadele alın teri ve para kazanmanın ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Burada acı bir tablo daha var. Yaklaşık 10 bine yakın işçi asgari ücretle çalışıyor ve uzun süredir de böyle. Az önce bir kadın, eşinin asgari ücretle çalıştığını ve uzun süredir bu çalışmasını sürdürdüğünü, aldıkları ücretin yetmediğini ifade etti. Kamuda böyle bir şey yok. Grevli toplu sözleşmeli hakları var. Keşke mümkün olsa tüm işçiler sendikalı olabilseler. Çalışma koşulları zor ama risk daha da azaltılabilir. Yeni donanımların geldiğini, o donanımlarla beraber yeraltında çalışmanın daha güvenli bir hale geleceğini söylediler.''

Kılıçdaroğlu, saat 00.30'da çıktığı madenin girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
''Yeraltında çalışanların Allah yardımcısı olsun'' diyen Kılıçdaroğlu, madencilerin emeğinin hakkını tam alamadığını, işçilerin ellerine geçenin yetersiz olduğunu söyledi.
Yerin altında işçilerle sohbet ettiğini, aldıkları ücreti, evli olup olmadıklarını, çocuklarının derslerinin nasıl olduğunu sorduğunu, onlara baklava ve börek ikram ettiğini, onların da kendisine kuru pasta ikram ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, madene inerken zorlanmadığını, ancak çıkarken mola vermek durumunda kaldıklarını ifade etti.
Madenciler için daha iyi koşulların sağlanmasının gerekli olduğunu gördüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, eşinin kendisiyle birlikte madene inmediğinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

''Yasalara göre bayanların yeraltında çalışmaları yasak. Ama gezmeleri yasak mı bilmiyorum'' dedi.

Madende Kılıçdaroğlu'na Genel Başkan Yardımcısı İzzet Çetin, İstanbul milletvekili Çetin Soysal, İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu da eşlik etti.
Kılıçdaroğlu daha sonra konaklamak üzere E.L.İ Azot Dinlenme Tesisleri'ne geçti.

"Deniz Feneri'ni yakından izliyoruz"

Kılıçdaroğlu, Soma'dan Ankara'ya dönüşünde, Esenboğa Havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Diyarbakır ziyaretini nasıl değerlendirdiği sorusuna Kılıçdaroğlu, ''Gayet iyi. Sayın Cumhurbaşkanı Diyarbakır'a gitti, sevgi gösterileriyle karşılandı. Bundan da son derece memnunum'' yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin ''MHP liderinin sert bir eleştirisi vardı'' ifadesi üzerine de ''Sayın Bahçeli, eleştiri yapabilir tabii. Ona da saygı göstereceğiz'' diye konuştu.
''Deniz Feneri ile ilgili Almanya'daki dosyaları incelemek için üç savcı görevlendirildi. Bazı kesimler, bunun geç olduğuna ilişkin eleştiriler yöneltiyor. Siz neler söyleyeceksiniz?'' sorusuna da Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

''Doğru, ben grup başkanvekili iken dönemin Adalet Bakanı Sayın Mehmet Ali Şahin idi. 'Deniz Feneri savcılarının sağlıklı bir soruşturma yürütmeleri için Almanya'ya gitmeleri gerektiğini' ifade etmiştim. Kendisi de bana, 'böyle bir talep gelirse bu talebi süratle değerlendireceklerini' söylemişlerdi. Ancak şimdi gidebiliyorlar. Bir hayli gecikme var. Zaten Deniz Feneri ile ilgili gelişmeleri biz yakından izliyoruz, ama gecikmeden büyük kaygı duyduğumuzu da ifade etmek isterim.''

Bu arada Kılıçdaroğlu, Esenboğa Havalimanındaki görevliler ve basın mensupları ile tokalaşarak mutlu bir yıl temennisinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.