Yine cama bakmadan konuştu

Yine cama bakmadan konuştu
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın KKTC'deki eylemlerle ilgili sözlerini talihsizlik olarak değerlendirdi:

Ekonomik yardımlar karşılığı 'besleme' sözcüğünü kullanması çok ayıp 47. Münih Güvenlik Konferansı'na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC ile ilgili olarak yaptığı son açıklamaları değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, bugün Münih'te Türk gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, söz konusu açıklamalar hakkında ne düşündüğünün sorulması üzerine, 'Sayın Başbakan, KKTC ile ilgili olarak gerçekten de son derece talihsiz açıklamalar yapmıştır. Öyle anlaşılıyor ki yine cama bakmadan konuştu. Bir Başbakanın bir ülkedeki yurttaşlara yapılan ekonomik yardımların karşılığı olarak besleme sözcüğünü kullanması çok ayıp, gerçekten ayıp. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na yakışmaz' dedi.

TÜRKİYE BEDEL ÖDEDİ
Türkiye'nin KKTC ile ilgili olarak bir bedel ödemiş ülke olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, 'Onların hakları ve çıkarlarını savunmuş bir ülkeyiz. Türkiye için çok önemli bir ülke olduğunu biliyoruz. Uluslararası alanda onların haklarını savunuyoruz. Şimdi 'Siz konuşmayın, size yaptığımız yardımların karşılığı siz bize biat edeceksiniz, hatta hiçbir eylemde bile bulunmayacaksınız' demek, bunu söylemek Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yakışmaz. Bu doğru değildir. Bakalım Sayın Başbakan'ın bu sözlerini kim düzeltecek. Büyük bir ihtimalle Sayın Dışişleri Bakanı'nın düzeltmesi gerekiyor. Nitekim Mısır konusunda yaptığı açıklamaları, kısmen düzeltmiş' diye konuştu.

MÜBAREK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
Başbakan Erdoğan'ın dış politikayla ilgili olarak yaptığı son açıklamalarının Türkiye'nin çıkarlarıyla bağdaşmadığını savunan Kılıçdaroğlu, 'Bunlardan birisi Mısır hükümetini doğrudan hedef alıp onları eleştirmesi. İkincisi ise KKTC'deki yurttaşlara besleme sözcüğünü kullanması. Hüsnü Mübarek'in bizim dış politikamızda önemli yeri var. Suriye ile bir dönem çatışma noktasına gelmiştik ve o dönemde Hüsnü Mübarek'i davet ettik, o da Ankara'ya inip bazı görüşmeler yaptıktan sonra Suriye'ye gidip bizim taleplerimizi aktarmıştı' dedi.

MISIR'A İLK O GİTMELİYDİ
Mısır'da demokrasinin gelmesini istediklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, 'Bol partili rejimin gelmesini isteriz. Saygın demokratik kurumların oluşmasını isteriz. Sayın Papandreu atlayıp Mısır'a gidecek. Gönül isterdi ki oraya giden ilk başbakan Sayın Erdoğan olsun. Oradaki halkın taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini Başbakanımız talep etsin. Ama bunun medya aracılığıyla oradaki yöneticileri eleştirerek değil, saygın bir devletin konumuna uygun bir şekildi Mısır'a iletilmesi lazım' şeklinde görüş belirtti.

Rasmussen'e görüşlerimizi ilettik
Kılıçdaroğlu, Münih'te, aralarında  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth'un da bulunduğu 19 kişi ile ayaküstü ikili görüşmelerde bulunduğunu ifade etti. CHP lideri, “Görüşmelerde Tunus ve Mısır'daki gelişmeler ile ilgili olarak duyarlılığımızı ifade ettik ve bunların bütün ülkeler tarafından dile getirilmesinin, bu ülkelerde demokrasinin yerleşmesi ve derinleşmesi açısından olumlu olacağını ifade ettik” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.