Yüzde 150-200 artış olur mu?

Yüzde 150-200 artış olur mu?
CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, kimi özel okulların ücretlerinde yaşanan yüksek artışlara ilişkin olarak Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu.

Gökçek “Kimi özel okulların son günlerde açıkladığı ücretlerde geçen yılki ücretlerine oranla dahi yüzde 150-200 artış yapıldığı görülüyor” dedi

 

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, çok tartışılan özel okul ücretlerini TBMM gündemine taşıdı. Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi veren Gökçek, “Millî Eğitim Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de örgün eğitim veren resmi ve özel okullarda 17 buçuk milyon öğrenci bulunuyor. Toplam 75 bin 19 eğitim kurumu/okulu içinde devlete ait kurum/okul sayısı 60 bin 734 ile yüzde 81 iken, özel okulların sayısı 14 bin 281yani yüzde 19. Devlet okullarında okuyan öğrenci sayısı 15 milyon 887 bin 296 ile yüzde 80, özel okullarda okuyan öğrenci sayısı ise 1 milyon 670 bin 729 ile yüzde 8. Açık öğretimde okuyan öğrenci sayısı ise 2 milyon 346 bin 654” bilgisini verdi.

 

Bakanlık adım atmıyor

Son yıllarda, özel okulların ana kademelerde belirlenen yüksek okul ücretleri ve ara kademelerde devlet tarafından belirlenen artış üst limitine uymayan ücretleri ile kamuoyu gündeminde yer aldığını belirten CHP’li Ali Gökçek, “Kimi özel okulların 2024-2025 eğitim öğretim ücretlerinde geçen yıl açıklanan ücretlere nazaran yüzde 150-200 gibi artışlar yaptığı görülüyor. Ayrıca veliler, özel okulların eğitim ücretinde belirlenen tavanı aşamadıkları gerekçesiyle kıyafet, yemek, kitap, kırtasiye gibi ürünlerin sunumunda da fahiş ücretler talep ettiğini; bu ürünlerin ilgili okuldan ya da okulun belirlediği yerlerden alımını zorunlu tuttuğunu dile getiriyor. Özel okulların eğitim giderlerinin dışında zorunlu olarak "sosyal etkinlik" ve "genel gider" kalemleri altında da ücretler talep ettiği yine velilerce sıklıkla dile getirilen şikayetler arasında yer alıyor. Ancak velilerin dile getirdiği bu şikayetler karşısında Bakanlık gerekli ciddi adımları atmaktan imtina ediyor. Bir an evvel bu konuya ilişkin olarak Bakanlık üzerine düşen denetim ve inceleme görevlerini yerine getirmelidir. Meclis çatısı altında da bir an evvel özel okullarda öğrencilerin, velilerin ve eğitimcilerin yaşadığı sorunların çözümü için bir araştırma komisyonu kurulmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.