15 dakikada bilekten anjiyo

15 dakikada bilekten anjiyo
İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde uygulanan ''bilekten anjiyo'' yöntemiyle hasta, 15 dakikalık operasyonun ardından 1 saatte normal yaşamına dönebiliyor.
Turgut Özal Tıp Merkezi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, bilekten anjiyo uygulaması sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 ayda beri hastalarına kasıktan anjiyo bilekten anjiyo yöntemini uyguladıklarını söyledi.

Bilekten anjiyo yönteminde operasyonun 15 dakika sürdüğünü ve hastanın 1 saat sonra günlük hayatına devam edebildiğini belirten Özdemir, ''Bu işlemin en önemli özelliği, bilekteki damarın ince yapılı ve büzüşmeye müsait olması sebebiyle doktor açısında zor olması, ancak hasta için büyük bir konfor oluşturması'' diye konuştu.

Kasıktan yapılan anjiyolarda kanamalar ve şişmeler görüldüğünü, ancak bilekten anjiyoda bu tür sıkıntıların yaşanmadığını kaydeden Özdemir, şunları kaydetti:

''Kasıktan damara girdiğimiz zaman çok büyük şişmeler ve kanamalar oluyor. Ameliyat sonrasında mutlaka 2-4 kilogram ağırlığında kum torbaları kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu da hasta için büyük bir sıkıntı. Ancak bilekten anjiyo da durum böyle değil. İşlem tamamlandıktan sonra hastanın bileğini sadece sargıyla sarmamız yeterli oluyor. İleriki günlerde de hastaya sıkıntı yaşatmıyor.
Bu yöntemle sadece anjiyo değil stend yöntemini de uygulayabiliyoruz. Merkezimiz, Türkiye'de sayılı merkezlerden biri ve en fazla bilekten anjiyo yapan kardiyoloji ünitesine sahip. 30 kişilik ekibimizle ve iki anjiyografi ünitemizle günde ortalama 25-30 bilekten anjiyo yapılıyor. Mecbur kalmadıkça 6 aydan beri kasıktan anjiyo yöntemini kullanmıyoruz.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.