Alkol doğrudan kanser sebebi

Uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucu, alkolün 7 kanser türüne doğrudan sebep olduğu tespit edildi.

Alkol doğrudan kanser sebebi
Dünya çapında yapılan araştırmalar alkol tüketiminin sağlığa olan etkilerini gözler önüne serdi. Uzun yıllar yapılan araştırmalar alkolün, 7 kanser türüne doğrudan sebep olduğunu gösterdi.

Alkol kullanımı, ağız, gırtlak, göğüs, kolon, karaciğer, yemek borusu ve bağırsak kanserlerine neden oluyor. Yeni Zelanda’da Otago Üniversitesi’nden Dr. Jennie Connor ve ekibi, bu sonuca son 10 yılda Dünya Kanser Araştırma Fonu, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer kuruluşlar tarafından yürütülen çalışmalardan yola çıkarak ulaştı.

Connor, sadece 2012 yılında alkol kullanımının neden olduğu kanser türlerinden hayatını kaybedenlerin sayısının yaklaşık 500 bin olduğunu kaydetti. Connor ayrıca Addiction adlı dergide yayımlanan makalede, az alkol tüketiminin bile kansere neden olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Dünya Kanser Araştırma Fonundan Susannah Brown, “Yürütülen araştırmaların sonuçlarına göre, alkol tüketimi arttıkça, kansere yakalanma riskinin de arttığını görüyoruz.” ifadesini kullandı.

Alkolle kanser arasındaki bağlantı tam olarak açıklanamasa da alkolün DNA’ya zarar verdiği, hücrelerde mutasyona neden olduğu belirtiliyor.
Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 10:11

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER