Alzheimer'ı erken teşhisin yolu: Fıstık ezmesi!

Dünyanın belki de en hüzünlü hastalığı... Ancak artık erken teşhis mümkün. Unutturur. İnsanı bebeklik günlerine geri döndürür, vücuttan önce hafıza aramızdan ayrılır...

Alzheimer'ı erken teşhisin yolu: Fıstık ezmesi!
 Alzheimer'dan muzdarip bir tanıdığınız, bir akrabanız varsa bilirsiniz... Koca koca insanlara yıllar içinde evlatlarının isimlerini unutturur bu hastalık; yemek yemeyi, yürümeyi, tuvalete kalkmayı, konuşmayı, her şeyi unutturur. Bu hastalığa yakalananlar yavaş yavaş dünyanın derdini farketmemeye başlarlar, yavaş yavaş bebekliklerindeki kadar tertemiz bir kalbe, tertemiz bir beyne geri dönerler.

Hastalar hastalıklarını, çevrelerindeki mutsuzlukları farketmedikleri için, acı çekmedikleri için huzurlu bir hastalıktır aslında... Gel gelelim yakınlar için ıstırap çok daha büyük olur. Daha fazla örneklemeyelim, hayatlarında bu hastalıkla karşılaşanların acılarını deşmeyelim. Nitekim bu insanlar sandığınızdan da fazlalar:
Çünkü Alzheimer sandığınızdan çok daha sık karşılaşılan bir rahatsızlık.

65 yaş üstü insanlar %3'ünde karşılaşılan bu hastalık, 80 yaş üstünde %20'lere kadar çıkıyor. Dünyadaki ölüm sebepleri arasında 6. sırada bulunan bu hüzünlü hastalığın, ne yazık ki kesin bir tedavisi yok... Kısa zaman önce Alzheimer'ı tamamen ortadan kaldırabilen bir tedavi yönteminin araştırmasından bahsetmiştik, ancak bu tedavinin kanıtlanması için halâ uzun zaman, belki de yıllar lazım...

Günümüzdeki Alzheimer tedavisi hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya, semptomları azaltmaya yönelik.

Ancak bu tedavinin başarılı olabilmesi için erken teşhis şart!

Alzheimerın bilinen en erken semptomu zamansız unutkanlıklar, hafıza kayıpları-ydı. Geçmiş zaman kipi kullanıyoruz çünkü tedaviye başlamak için gereken başka bir semptom, daha erken başlayan bir semptom daha keşfedildi. Üstelik fıstık ezmesi sayesinde keşfedildi desek?

Bu araştırma sayesinde Alzheimer çok daha erken teşhis edilebiliyor, böylece tedaviye çok daha erken başlanabiliyor!
Öncelikle fıstık ezmesine ve Florida Üniversitesi'ne teşekkür edelim, ardından araştırmaya geçelim:Araştırmaya göre hafıza kaybından da önce ortaya çıkan semptom koku alamamak; ancak sadece sol burun deliğinden!

Dr. Jennifer Stamps liderliğinde gerçekleştirilen araştırmada, deneklere fıstık ezmesi koklatıldı. Denekler her seferinde tek bir burun deliğiyle kokladılar ve kokuyu duyabildikleri mesafeler ölçüldü. Sonuçlara göre hastalığa yakalanmamış olanlar, her iki burundan da 20 cm uzaklıktan kokuyu duyabiliyorlardı.

Alzheimer başlangıcında olanların sağ burun delikleri normal olsa da, sol burun deliğinde koku alma yeteneğinin 10 cm'ye kadar düştüğü belirlendi.
Görünen o ki, Alzheimer ilk olarak sol buruna vuruyor...

Hafızayı temizlemeden önce, sol burnun koklama yeteneğini azaltıyor Alzheimer. Peki araştırmada neden fıstık ezmesi kullanılmış? Yanıt gayet basit: Keskin, hoş ve tanıdık kokusu yüzünden.
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 09:53

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER