İnternetten ilaç satan 416 siteye erişim engellendi

İnternetten ilaç satan 416 siteye erişim engellendi
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, insan sağlığını tehlikeye sokacak ürünler satan internet sitelerine erişimi engelledi. İncelemeler sonucunda sadece hastanelerde, doktor kontrolünde hastalara verilen düşük haplarının da internette yüks
Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), insan sağlığını tehlikeye atan internet sitelerine erişimin durdurulabilmesi için kendisine bağlı birimler ve vatandaşlardan gelen ihbarları değerlendiriyor.

Bazı internet sitelerinde zayıflamadan performans haplarına, kolesterolden zeka haplarına kadar birçok alanda takviye ilaç satışı yapılıyor. Takviye ürünlerin ruhsatları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınırken Türkiye’de internet üzerinden ilaç satışı yapmanın yasal bir dayanağı bulunmuyor.

DÜŞÜK HAPLARI 300 LİRAYA SATILIYOR

Bakanlıkça 2015 yılında bin 23 internet sitesi incelenerek toplam 416 internet sitesinin erişimi engellendi. İncelemeler sonucu engellenen internet siteler arasında daha çok "düşük hapları, zayıflama ilaçları, cinsel gücü artırıcı ilaçlar ve steroid hapları" satan siteler yer alıyor. Araştırmalar sonucunda sadece hastanelerde, doktor kontrolünde hastalara verilen "düşük hapları"nın da internette yüksek fiyatlarla satışa sunulduğu belirlendi. Fiyatı 10 lira 18 kuruş olan düşük hapları, internet üzerinden 250-350 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

O İFADELERE ENGEL

Hastalıkları tedavi ettiği iddiasıyla etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmamış pek çok ürünün, internet, televizyon ve radyo gibi görsel ile işitsel platformlarda tüketiciyi yanıltıcı şekilde tanıtım ve satışı yapıldığı belirlendi. Bu ürünleri kullanan bazı kişilerde çeşitli organ yetmezlikleri ve sonu ölümle sonuçlanabilen ciddi sağlık sorunlarının yaşandığı tespit edildi. Halk sağlığını tehdit eden ve mevzuata aykırı sağlık beyanıyla yapılan bu ürünlerin tanıtım ve satışlarına yönelik, idari para cezaları ve yaptırımlar da uygulandı.


Yapılan incelemelerde en sık rastlanan sağlık beyanı ifadeleri arasında "Aç Kalmadan Zayıflatır", "Zayıflama Mucizesi", "Metabolizmayı ve Yağ Yakımını Hızlandıran Tek Ürün", "Erkeklerde Cinsel Gücü Artırır", "Cinsel Fonksiyon Bozukluğuna Son", "Kalp ve Damar Tıkanıklığına Son", "Kanseri Baskılayıcı", "Boy Uzatıcı" gibi ifadelerin kullanıldığı görülürken bu tanıtım ve reklamların engellenmesi amacıyla işlem yapıldı.

6 MİLYON 400 LİRA PARA CEZASI 

Mevzuata aykırı sağlık beyanıyla tanıtım ve satışlar ile internet üzerinden ilaç satışına yönelik yürütülmekte olan çalışmalar sonucunda, 2014 yılı içerisinde 142 internet sitesi, 2015 yılı içerisinde 676 internet sitesi, 2016 yılı mart ayına kadar ise 122 internet sitesinin erişimi engellendi.

Tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı nitelikte tanıtım yapan internet sitelerinden 2014’te 200, 2015’te 221, 2016’nın ilk iki ayında ise 62’si, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne bildirildi. Mevzuata aykırı ürün tanıtım ve satışlarıyla ilgili toplamda 6 milyon 400 bin lira idari para cezası uygulandı.
Tüketiciler, sözü edilen ürünlere ilişkin şikayet veya başvurularını "www.titck.gov.tr, SABİM, BİMER, CİMER" üzerinden yapabiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.