Korkutan açıklama

"Bu virüsü taşıdığını bilmeyen binlerce kişi var. Virüs kendini 10 -15 yıl saklayabiliyor"

Korkutan açıklama

Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü, Türkiye’de HIV’li hastaların sayısının hızla yükseldiğini belirterek, ”HIV’li olduğunu bilmeden yaşayan binlerce kişi var” dedi.

 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla AA muhabirine bilgi veren Ünlü, dernek olarak öncelikle hastalara ilaç ve ilaca erişimlerinde karşılaştıkları engelleri kaldırmak için destek verdiklerini açıkladı.

 Türkiye’de, HIV’li hastaların tedavileri, ilaçları, hastane ve doktor hizmetlerinin ücretli olduğunu hatırlatan Ünlü, ayrımcılık ve hak ihlalleri üzerinde çalıştıklarını belirtti. Ünlü, HIV’li oldukları için okulundan uzaklaştırılan öğretmen ve öğrencilerin bulunduğunu, hatta bunun boşanma sebebi sayıldığını anlattı.

Bu konuda açılan davalar bulunduğunu ve bu süreci yaşayanlara yardım ettiklerini ifade eden Ünlü, AIDS’in artık ölümcül bir hastalık olmaktan çıktığını, erken teşhis ile tedavisinin mümkün olduğunu söyledi.

-”HIV’e karşı bilinç oluştu”-

HIV’li hastalara karşı Türk halkının yaklaşımının değişmesinde toplumun hastalık hakkındaki bilgilenmesinin önemli olduğunu anlatan Ünlü, Türkiye’de 80’li yıllarda AIDS’in yeme, içmeden, hatta havadan bulaştığının düşünüldüğüne dikkati çekti. Ünlü, ”Ama şimdi hastalığın, cinsel ilişki, kan alışverişi ve anneden beslenme gibi sadece 3 şekilde bulaştığını biliniyor. Bunu bilen insanların hastalara karşı yaklaşımı da daha ılımlı oluyor. Tabii ön yargıların tamamen kalktığını söyleyemeyiz. Hala çok ön yargılı insanlar var. Çünkü hiçbir bilgilendirme yok. Ne ortaokulda ne ilkokulda ne de lise, üniversite ve ailede bununla ilgili bir bilgilendirme var” diye konuştu.

Bazı doktorların hastalara karşı ön yargılı olduğunu anlatan Ünlü, hastanın HIV’li olduğunu yapacağı ameliyattan hemen önce öğrenen doktorlardan ameliyatı iptal edenler bulunduğunu söyledi.

Ünlü, kötü ameliyat edildiği ve ameliyat sonrası iyi bakılmadığı için hayatını kaybeden hastaların olduğunu belirterek, bu yüzden bazı hastane ve doktorlar hakkında dava açıldığını ileri sürdü.

-”Türkiye’de HIV hızla yayılıyor”-

Türkiye’de 2011’de 5 bin 225 HIV’li tespit edildiğini kaydeden Ünlü, ”Bir yıl öncesinde 699 hasta daha azdı. Bu yıl bin HIV’li hastanın bu rakamlara ekleneceğini düşünüyoruz. Bu durum gösteriyor ki son yıllarda ülkemizde HIV hızla yayılıyor. Bu sayı dünyadaki bu tür sayılardan çok yüksek. Virüs kendini 10-15 yıla kadar kişinin içinde saklayabiliyor. Bu nedenle insanlar çok geç fark ediyorlar. Zaten Dünya Sağlık Örgütü de dünyadaki tespit edilen hasta sayılarını 10’a çarpmamızı söylüyor. HIV’li olduğunu bilmeden yaşayan binlerce kişi var” dedi.

HIV’li olduğunu bilmeyenlerin virüsü yaydığına dikkati çeken Ünlü, bu sebeple bu yıl ”anneden bebeğe geçişin durdurulması” için kampanya yürüttüklerini açıkladı.

Virüs taşıyan anne babanın çocuk doğmadan önce test yaptırmalarının gerekli olduğunu belirten Ünlü, ”Pozitiflik varsa bebeğe ona göre yaklaşılmalı. Böylece bebek korunmuş oluyor. Şimdiye kadar anne ve baba pozitif olduğu halde doğan 38 bebeğimiz var” şeklinde konuştu.

Virüsün artış göstermesi ve cinsel yolla bulaşmasının akla gençleri getirdiğini vurgulayan Ünlü, virüs şüphesi taşıyanların toplumda karşılaşacakları süreç nedeniyle kendini gizlendiğini belirtti.

Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü, ”Artık AIDS, basitleşen, tedavi ve ilacı olan bir hastalık durumuna geldi” diyerek, toplumun ön yargılardan kurtarılması için medyayı göreve çağırdı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2012, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER