Koronavirüs evcil hayvanlardan bulaşır mı?

COVİD-19 salgını nedeniyle herkes tedirgin. Başta sosyal medya olmak üzere çeşitli iletişim mecralarında ortaya atılan kimi iddialar da adeta paniği tetikliyor. Buna örnek olarak, Hong Kong’da koronavirüs nedeniyle ilk köpek ölümünün gerçekleştiği haberleri üzerine İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) bir açıklama yaptı. Açıklamada, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi gerektiği, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer uluslararası yetkili kuruluşların bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalara dayanarak koronavirüsün evcil hayvanlardan insanlara geçtiğine dair herhangi bir veri olmadığını önemle bildirdiği vurgulandı.

Koronavirüs evcil hayvanlardan bulaşır mı?

Oluşan bilgi kirliliği nedeniyle kendilerine vatandaşlardan gelen soruların arttığını belirten İVHO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, yeni tip koronavirüs yönünden evcil hayvan kaynaklı bir risk olmadığını belirterek evde hayvan besleyen vatandaşları rahatlatacak bilgiler verdi. Arslan, “Dünya Sağlık Örgütü yeni virüsün insanlara ilk olarak bir yabani hayvan kaynağından bulaştığının tahmin edildiğini, ancak takip eden vakalarda çoğunlukla insandan insana bulaşma görüldüğünü bildirmektedir. Şimdiye kadar, evcil hayvanların hastalığı yayabileceğine dair bir kanıt bulunamamıştır” dedi.

Tüm zoonoz (hayvandan insana geçen) hastalıklar için kişisel temizlik ve sağlık önlemlerine gerek olduğunu hatırlatan Arslan, ellerin sık sık yıkanması, hayvanların kaldığı yerlerin hijyenik açıdan temiz tutulması, Korona pozitif olan insanların mümkün olduğunca hayvanlardan uzak durması tavsiyelerinde bulundu. Prof. Dr. Murat Arslan sözlerini “Çeşitli iletişim araçlarıyla yapılan gerçek dışı söylemlere kulak asmadan, yetkili kurumların açıklamalarını dikkatle izleyiniz. Sizin ve dostunuzun sağlığı için temel hijyen ve korunma kurallarına uyunuz” şeklinde tamamladı.
 


İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASI (Kadıköy Şubesi)
Hasanpaşa Mah. Ahmet Rasim Sok. No:28/1 - Kadıköy / İSTANBUL
Tel: 0216 330 10 63
--------------------------------------------------------------------------------
İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASI (Merkez)
Asmalımescit Sofyalı Sok. Hamson Apt. 20/3
Tünel - Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0212 251 60 65
Faks: 0212 245 60 16

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER