Şeker Ölçüm Çubuğu sorunu çözüm bekliyor!

Şeker Ölçüm Çubuğu sorunu çözüm bekliyor!
İZMİR Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, 8 milyon şeker hastasını ilgilendiren ölçüm çubuklarının bedellerinin ödenmesiyle ilgili sorunun 'çözülmüş' gibi gösterilip, bir türlü çözülmediğini söyledi.
Sayılkan, "Hastaların beklentileri 'çözüyoruz' denilerek günlük siyasete malzeme yapılmasın. Çözüyoruz gibi yapmasınlar, çözsünler" dedi.

Bir ay önce Danıştay kararı gerekçe gösterilerek, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) diyabet hastalarının şeker ölçüm çubuklarının bedelini karşılamayı durdurması ve 'çözülecek' denilmesine karşın çözümlenmemesi İzmir Tabip Odası’nda düzenlene basın toplantısında kınandı. İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, Türk Hemşireler Derneği İzmir Şube Başkanı Samiye Mete ve İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ceyhun Balcı, sağlık meslek odaları pratformu olarak ortak açıklama yaptı.

'BİRÇOK OLUMSUZLUĞA NEDEN OLACAK'

Bu kısıtlamanın tasarruf amacıyla yapıldığını, uygulamanın diyabetli hastaları zor durumda bıraktığını belirten Dr. Balcı şunları söyledi:

"Milyonlarca kişinin açlık ve yoksulluk sınırında olduğu Türkiye’de, sonradan geri ödeme yapılsa bile birçok hastanın şeker ölçüm çubuklarına kaynak ayırması önemli bir sorundur. Şeker hastalığının tedavi ve izleniminde önemli bir öğe olan hastanın kendi kendisinin şeker düzeyini izlemesi bakımından çok önemli aksaklıkların yaşanması şaşırtıcı olmayacaktır. Uygulama caydırıcı ve motivasyon bozucudur. Hastanın kan şeker düzeyinin izlenmemesi, sağlık çalışanları için de birçok olumsuzluğa neden olacak, hastalığın tedavi ve denetim altına alınması güçleşecek."

Dr. Balcı, tasarruf amacıyla gerçekleştirilen uygulamanın daha fazla kaynak aktarımına neden olacağını DA söyledi. Balcı, "Şeker ölçüm çubuklarıyla ilgili bu tutum sağlıkta dönüşüm programının sağlık hizmetlerine bakışını özetlemektedir. Sağlıkta büyük dönüşüm, aslında yurttaşlara yaşatılan küçük küçük hak kayıplarının toplamından oluşmaktadır. Şeker ölçüm çubuklarının yurttaşlara ödetilmeye kalkışılması sadece küçük bir örnektir" dedi.

'ÇÖZÜYORUZ GİBİ YAPMASINLAR, ÇÖZSÜNLER'

İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan da, şeker ölçüm çubuklarıyla ilgili uygulamanın son yıllarda sağlık alanında altyapısı hazırlanmadan yapılan değişikliklerin 'iki ileri, bir geri' uygulamalardan biri olduğunu belirtti. SGK’nın deneme- yanılma yöntemlerinden vazgeçmesi gerektiğini, geri adım atıldığında faturasını vatandaşın ödediğini kaydeden Sayılkan, "Çözdük, çözüyoruz diyen Sağlık Bakanlığı’nın, bu konudaki beklentileri günlük siyasete malzeme yapmasını doğru bulmuyorum. Birinci ayını dolduran bu süreçte vatandaşlara çile çektiriliyor. Çözüyoruz gibi yapmasınlar, çözsünler" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.