ŞİDDET DOKTORU HASTA ETTİ

ŞİDDET DOKTORU HASTA ETTİ
Prof.Dr. Necmi Ayanoğlu Silivri Devlet Hastanesi’nde görev yapan Türk Tabipler Birliği Odasına Kayıtlı doktorlar, eylem yaptı.

 Sağlıkçılara yönelik şiddeti protesto eden çok sayıda doktor, sağlık sektöründe yaşanan sorun ve sıkıntıları da dile getirek “ Bunların sorumlusu biz değiliz” dedi.

Acil Servisi önünde toplanan doktorlar basın açıklaması yaptı. Gurup adına açıklamayı TTB’nin Silivri Devlet Hastanesinde görev yapan Temsilcisi Tuncer Güney okudu.  Güney Açıkmalamasın da; “Bizler; her gün ülkemizin dört bir yanındaki binlerce sağlık kurumunda; acillerde, polikliniklerde, laboratuvarlarda, ameliyathanelerde… Çocuklarımızı, yaşlılarımızı, düşkünlerimizi, hastalarımızı sağlıklarına kavuşturmak için fedakârca çalışıyoruz. Çünkü bizler; insan yaşamına başlangıcından itibaren saygı göstereceğimize… Kendi yaşamımızı insanlığın hizmetine adayacağımıza… Hastalarımızın sağlığının bizim için en önde geleceğine mesleğimize adım attığımız daha ilk günden söz verdik. O günden bu yana bizlerin en büyük mutluluğu hayata döndürdüğümüz, acısını-ızdırabını dindirdiğimiz, sağlıklarına kavuşturduğumuz hastalarımızın yüzündeki tebessümdür” dedi.

“ HEKİMLERE YÖNELİK ŞİDDET ARTIYOR”

Güney, tüm bu çabalarına karşın, sağlık çalışanlarının ve hekimlerin, son yıllarda giderek artan bir şiddete maruz kaldığını belirterek, “Her gün meslektaşlarımız darp ediliyor, yaralanıyor, sakat bırakılıyor, öldürülüyor. Çünkü, sevgisiz, hürmetsiz, değer bilmez yöneticiler tarafından sürekli olarak haksızlığa uğruyor, suçlanıyor, hedef gösteriliyoruz” dedi.

“KÖTÜ YÖNETİMİN SORUMLU BİZ DEĞİLİZ”

Güney, “Oysa yapılan bütün propagandalara rağmen sağlıkta işlerin düzelmemesinin sorumlusu biz değiliz. Bir doktorun günde yüz, yüz yirmi hasta bakmasının, hastalarımıza yeterli süre ayıramamanın, acil servislerdeki izdihamların sorumlusu biz değiliz. Sağlık kurumlarındaki düzensizliklerin, sağlıktaki kötü yönetimlerin sorumlusu biz değiliz. Hastalarımızın ödediği katılım paylarının, ilave ücretlerin sorumlusu biz değiliz. Sürekli değişen uygulamaların, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödemediği ilaçların sorumlusu biz değiliz. Vatandaşlarımızın sağlık hizmeti alırken yaşadığı mağduriyetlerin sorumlusu biz değiliz” dedi.

Yaşanan bu duruma isyan eden Tabipler Birliği Silivri Devlet Hastanesi temsilcisi Güney, “Siyasetçilere, yöneticilere, kamuoyuna sesleniyoruz: Artık yeter diyoruz… Yeter artık! Hekimlere, sağlıkçılara yönelik şiddete isyan ediyoruz! Sağlıkta yaşanan sorunların sorumlusu biz değiliz. Sorumlular sorumluluklarını bilmeli, bizleri hedef göstermekten vazgeçmelidir” diye konuştu.

Haber: Fatma Sarıbıyık

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.