Uzmandan sıcak uyarıları

Sıcak havalara dikkat. Uzmanlar sıcak havalarda yaşlılar, çocuklar ve hastalar için önemli uyarılarda bulunuyor.

Uzmandan sıcak uyarıları
Çevre ısı yüksekliğinden özellikle belli kronik hasta grupları ve bazı belirli ilaçları kullananların daha fazla etkilendiğini söyleyen Özel Tınaztepe Hastanesi Dahiliye bölümünden Uzm. Dr. Murat Hakan Akyurt, saatte iki litreye kadar terleme olabileceğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Bu terleme ve deride kan akımının artması, gerekli durumlarda aşırı değerlere kadar ulaşabilir. Bizzat insan denekler üzerinde yapılmış deneysel çalışmalar ve gözlemler, normal sıcaklıkta deri kan akım hızının dakikada 200 – 250 mililitre iken, çevre ısısının çok yükseldiği durumlarda dakikada 7 litreye kadar çıkabildiğini göstermiştir. Aynı şekilde çevre ısısının yükseldiği durumlarda, saatte iki litreye kadar terleme olabildiği gözlemlenmiştir. Bu değerler, yüksek çevre ısısına uzun süre maruz kalındığında, insan organizması için ciddi kalp çalışması yükü ve terle kaybedilen sodyum ve potasyum gibi tuzların ciddi eksikliğine ve bağlı rahatsızlıkların oluşmasına yol açabilir" dedi.

YAŞLILAR YÜKSEK RİSK ALTINDA

Çalışma ve gözlemlerin sağlıklı bir bireyde sıcak ortama optimal vücut cevabı ve dayanıklılık kazanılması için geçen sürenin yaklaşık iki hafta olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Akyurt, Bahsedilen bu uyum durumunun, pek çok hastalık durumunda hem hastalığın etkisi hem de kullanılması zorunlu bazı ilaçlar nedeniyle tam olarak gerçekleşemediğini ve kişiyi sıcakla ilgili hastalıklara karşı daha hassas hale getirdiğini belirtti. Yüksek sıcaklığa maruz kalan herhangi birinin güneş çarpması riski altında olduğunu, ancak bazı grupların yüksek risk altında olduğunu hatırlatan Uzm. Dr. Akyurt, şunları söyledi:

"Yaşlılar ve özellikle demansif olanlar, çocuklar, damar sertliği ve kalp yetmezliği, şeker hastalığı olanlar, alkol bağımlıları ve vücudun sıcaklık düzenlemesini engelleyici ilaçlar kullanan insanlar özellikle yüksek risk altındadırlar ve sıcak ve düşük derecede havalandırılan yerlerden kaçınmak için özel önlemler almalıdırlar. Hastane ve acil servis pratiğinde, sıcakla ilgili hastalıklar sonucu başvuran ve tedavi gören hastaların neredeyse hepsi, yaşlı, yatağa bağımlı ve kronik ilaç kullanımı olan hastalardır."

"EFORDAN KAÇININ SIK SIK DUŞ ALIN"

Özel Tınaztepe Hastanesi Dahiliye bölümünden Uzm. Dr. Murat Hakan Akyurt, şu önerilerde bulundu:

" Çok gerekli değilse sokağa çıkmayın (özellikle saat 11.00-16.00 arası). Açık renk, bol, pamuklu kıyafetler giyin. eniş çeperli şapka ve güneş gözlüğü kullanın. Şemsiyeden yararlanın. Efordan kaçının. Sindirimi kolay yemekleri tercih edin.

Ağır yağlı yemekler ve kızartmalardan kaçının. Bol sıvı tüketin (su, ayran, soda). Meyve, sebze ve salatayı bol yiyin. Alkol kullanmayın. Fazla kahve ve çaydan uzak durun. Sigara içmeyin. Sık sık duş alın."
Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2016, 16:07

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER