Uzun süren öksürüğe dikkat

Uzun süren öksürüğe dikkat
Uzun süren öksürüğe dikkat! Birçok hasta öksürüğünü önemsemez. Oysa verem hafif başlar ve yavaş yavaş ilerler

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Özkan uzun süren öksürüğe dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, verem hastalığının belirtilerinin genelde hafif başladığını ve yavaş yavaş ilerlediğini, şüpheli kişide hastalık belirtileri varsa hemen akciğer filmi çektirmek gerektiğini vurguladı.

Özkan, veremin genelde hafif başladığına dikkat çekerek, "Bu nedenle, birçok hasta doktora başvurmakta gecikir. Bazıları da özellikle öksürük şikayetini sigara ya da başka bir nedene bağlar ve doktora başvurmaz. Bu durum yanlış teşhis ve yanlış tedavilere yol açabilir. Şüpheli kişide hastalık belirtileri varsa hemen akciğer filmi çekilmelidir. Akciğer filmindeki bazı görüntüler tüberkülozdan şüphelenmemize neden olur. Fakat bu görüntüler başka hastalıklarda da olabileceğinden sadece akciğer filmi ile kesin tanı konulamaz. Akciğer tüberkülozunun kesin tanısı balgam incelemesi ile konulur. Doğru tanı için, balgamda verem mikrobunun gösterilmesi önemlidir. Bunun için mikroskobik muayene ve kültür testi yapılmalıdır" diye konuştu.

Verem tedavisi başladıktan kısa bir süre sonra hastalık belirtilerinin azalıp kaybolabileceğini söyleyen Dr. Özkan, hastalığın kesin tedavisi ve tekrarlamaması için tedavi süresinin en az 6 ay olması gerektiğini vurguladı.

Dr. Hacer Özkan; "İstirahat, beslenme, ve hava değişimi gibi unsurların tüberküloz tedavisinde çok önemli yeri olmadığı gösterilmiştir. Verem ilaçları bulunmadan önce bu konulara çok önem verilmekteydi. Ağır işlerde çalışanların hastalıklarının durumuna göre bir müddet istirahat etmeleri gereklidir. Tüberküloz tedavisinin garantisi ancak gözetimli tedavi ile sağlanır. Bu nedenle bütün hastalar gözetimli tedavi kurallarına uymalı ve hasta yakınları bu konuda duyarlı olmalıdır" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.