Evlilik aslında zor iş değil….

Evlilik aslında zor iş değil….
Evlilikte yaşanan sorunların temelinde birçok faktörün bulunduğunu belirten Aylin Kula Güney, evlenmeden önce dikkat edilmesi gereken unsurları seyircilerle paylaştı
Küçükçekmece Belediyesi, 2009 yılından bu yana hizmet veren “Ailem Aile Danışmanlık Merkezi” aracılığıyla verdiği hizmetleri, düzenlediği söyleşilerle de destekliyor. Her ay önemli bir konu hakkında Küçükçekmeceli aileleri bilgilendiren uzman psikologlar, Aralık ayındaki söyleşide evlilikte yaşanan sorunları ve çözüm yollarını masaya yatırdı.

Uzman Psikolog Aylin Kula Güney ve Psikolog Eylem Ayrancı tarafından hazırlanan program, Küçükçekmeceli ailelerden yoğun ilgi gördü. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan söyleşide, eşler arası ilişkileri geliştirmenin yolları, evlilik sürecinde yaşanan zorluklar ve evlilik öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar gibi konular işlendi.

Evlilik öncesi süreç önemli

Evlilikte yaşanan sorunların temelinde birçok faktörün bulunduğunu belirten Aylin Kula Güney, evlenmeden önce dikkat edilmesi gereken unsurları seyircilerle paylaştı. Güney, “Evlenmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar kültürel özellikler, evleneceğimiz kişinin evliliğe bakış açısı, çocuk yetiştirme tutumu,  maddi durumu, cinselliğe bakış açısı, psikolojik ve fizyolojik hastalıkların varlığı, eğitimi ve statüsü gibi unsurlardır. Bizi ziyarete gelen birçok ailenin yaşadığı sorunlara baktığımızda bu unsurların çok etkili olduğunu görüyoruz. Önemli olan ileride yaşayabileceğimiz sorunları önceden fark edip, baş etme yolları geliştirebilmektir.” diye konuştu.

Bakış açısı ve karşılıklı anlayış

Eylem Ayrancı ise konuşmasında evlilikte yapılan hatalara vurgu yaptı. Aile içi yaşanan sorunlarda her bireyin sorumluluğunun bulunduğunu ifade eden Ayrancı, çözümün bakış açısını değiştirmekten geçtiğini söyledi ve ekledi: “Sorunlarımızı konuşurken karşımızdakini anlamaya çalışmalı, yargılayıcı ve suçlayıcı konuşmaktan kaçınmalıyız. Karşımızdaki o an konuşmaya hazır olmayabilir, böyle durumlarda ısrarcı olmaktan ve üstüne gitmekten ziyade onun hazır olmasını bekleyip,  ona ‘ne zaman istersen ben buradayım’ mesajını vermeliyiz.”

Sorunları birlikte çözelim

Karşılıklı soru ve cevaplarla interaktif bir şekilde ilerleyen programda, seyirciler de evliliklerinde benzer problemleri yaşadıklarını belirttiler. Söyleşinin sonunda katılımcıları Ailem Aile Danışmanlık Merkezi’ne davet eden Aylin Kula Güney, “Hepimizin hayatında birçok sorun var. Gelin bunları beraber konuşalım. Aklınıza takılan her şeyi Aile Danışmanlık Merkezimize 0212 471 45 65 telefonla randevu alıp bizlere sorabilirsiniz.” dedi.

 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.