Utku Kızıltan

Utku Kızıltan

TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA ENERJİ MESELESİ

TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA ENERJİ MESELESİ

 
11 Nisan Çarşamba günü Büyükçekmece ADD ile AREL Üniversitesi ADD Öğrenci Kulübünün tertiplediği, ADD Genel Merkez Yöneticisi Prof. Dr. D. Ali Ercan’ın sunduğu Enerji Meselesi konulu konferans çok faydalı bilgilerin verildiği bir konferanstı. Ondan da bilgi hırsızlığı yaptım. Tabii kendisinden izin alarak. Hatta Sayın Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün’de bir kopyasını benden istedi. Prof. Dr. D. Ali Ercan’dan çaldığım bilgileri sonraya saklayarak E-Postasını aldığım Prof Dr. Mehmet Ali Körpınar’ın gönderisini sunayım.
BEDAVA ENERJİ VAR AMA ALAN YOK !!!

Ne kadar zengin ve gelişmiş olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık karşısında, uşak olmak katından yüksek bir işleme uygun sayılamaz. Mustafa Kemal ATATÜRK, Sevgili Okuyucular Güzel ülkemizde ve dünyamızda; küresel sermaye ve ABD emperyalizminin ekonomik çıkarı yüzünden mutlu yaşamımız giderek tehlikeye düşmektedir. Bizden sonraki nesillere de daha riskli ve kirli bir dünya bırakacağız.  Pek çok gelişmiş ülkede, yaşanan çevre felaketlerine karşı ve temiz enerji üretimi için hem siyasal hem de sivil toplum örgütleri ile gereken tepkileri çok güzel ortaya konulmaktadır. Güzel ülkemizde ise çevre kirliliğine ve enerji sorunumuza karşı duyarlı bir siyaset ve siyasi güç söz konusu değil. Örneğin, ülkemizin en önemli sorunu olan enerji için petrol ve doğalgaza yıllık 40 milyar dolar ödemekteyiz.  Geçen Cumartesi günü yaşanan yaklaşık 5 saatlik elektrik kesintisinden 20 milyon vatandaşımız etkilendi. Nedeni Bursa’da bulunan Doğalgaz kaynaklı elektrik santralinin devre dışı kalmasıymış. Şu sırada ülkemizde kullandığımız elektriğin %56’sı da doğal gaz ile üretilmektedir. Rusya, İran, Azerbaycan ve Iraktan ithal ettiğimiz Doğal gaz için çok verimli müşteriyiz. Öyle ki söz verip de alamadığımız doğal gaz için Rusya ve İran’a her yıl milyonlarca dolar ödeme yapmaktayız.  Ayrıca ABD emperyalizminin güzel ülkemizde tezgahladığı terör yüzünden yaklaşık 30 yılda, 300 milyar dolar ve 40.000 yurttaşımızı kaybettik. Bu maddi kayıpla 10 tane GAP, 70 adet Atatürk barajı, 60 adet boğaz köprüsü yapabilirdik.  Önümüzdeki dönemde Mersin-Akkuyu’da deprem bölgesine yakın yerde Ruslarla birlikte, tüm ihtiyacımızın ancak %6 sını karşılayacak bir Nükleer enerji santralı yapılacaktır. Sinop ve İğneada da yeni nükleer santrallerin yapımı da sırada. Nedense Almanya, Fransa gibi ülkeler nükleer enerjiden vazgeçerken biz talip oluyoruz !!! Oysaki güzel ülkemiz, Güneş, Rüzgar ve Jeotermal enerji olanakları ile dışa bağımlı olmaktan kurtulabilir. Ne yazık ki Güneş ve Jeotermal enerjiyi kullanarak elektrik üretimine daha başlamadık.  ABD de ise önümüzdeki 25 yıl içinde güneş enerjisinden yararlanarak 42 adet elektrik santrallerin kurulması planlanıyormuş. Çünkü önümüzdeki dönemde bu santrallerden üretecekleri enerjinin maliyetinin her yıl %7 azalacağını diğer yöntemlerle üretilen enerjinin ise %2 artacağını hesaplamışlar.  
Değerli arkadaşlar, Üyesi olduğum ecogeek tarafından her hafta bana gönderilen temiz enerji ile ilgili e-postaları zaman zaman sizlerle de paylaşmaktayım. Bu hafta da ecogeek tarafından gönderilen e-postadaki Güneş enerjili elektrik santralleri içeren USA haritasında  güneş enerjisinden yararlanarak yapılacak elektrik üretim santrallerinin yerleri de belirlenmiştir.  36-41 nolu paraleller arasında kalan güzel ülkemizde Güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üretemiyoruz ve gündemimizde bu çeşit projemizde yok. Yani Güneş enerjisi bedava ama alan yok. Umarım, yukarıda açıklamaya çalıştığım bedava enerji için sizlerin, STK’ların, tüm yöneticilerimizin ve danışmanlarının dikkatini çekerim ve de gereken önlemleri en kısa zamanda ve hep birlikte alırız.  Dünyamızın en güzel ülkesinin doğal yaşam olanaklarını kullanarak enerji üretiminden, dışa bağımlı olmaktan kurtuluruz.  Evet Sevgili Hocam böyle diyor. Konferansında da bu kadar para verip doğal gaz, petrol, kömür alacağımıza hiç riske girmeyelim elektrik alalım dedi. Neymiş aramız bozulursa elektriği keserlermiş, sanki doğal gazı, petrolü, kömürü kesmezler. Sevgili okuyucular hocalarımızın dediği gibi güneşli gün sayımız, rüzgarlı alanlarımız, termal kaynaklarımız Avrupa’dan çok. İnşallah uyanırlar kullanıma açarlar. Sağlıklı kalmanız dileklerimle.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Utku Kızıltan Arşivi