Balıkçılar deprem kablolarını kopardı

Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, deprem hareketliliğini kaydetmek için Marmara Denizi'ne döşenen 70 kilometre uzunluğundaki fiber optik kabloların, trolle avlanan balıkçılar tarafından parçalandığını söyledi

Balıkçılar deprem kablolarını kopardı

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Deprem Çalıştayı’nda konuştu. Haluk Özener, sismik hareketliliği tespit etmek için Marmara Denizi’nin denize döşenen fiber optik kabloların trolle avlanan balıkçılar tarafından parçalandığını söyledi.

Hepsini topladık, onarıyoruz

70 kilometre uzunluğundaki fiber optik kabloların Marmara’nın dibinde olduğunu belirten Özener, "En önemli olan fay Marmara’da denizin içinden geçiyor. Ne kadar yakınsanız, o kadar sağlıklı bilgiler alırsınız. Daha hızlı, daha detaylı bilgilere erişmek, yüksek kalitede veriler sağlamak için deniz tabanı gözlem evi kurduk. Şu anda 0.2 büyüklüğündeki depremleri bile kaydedebiliyoruz.

Deniz tabanına bin 200 metre derinliğe kadar bu istasyonları kurduk. Toplam 70 kilometre fiber optik kablomuz Marmara Denizi’nde. Trolle avlanan avcılar kabloları parçaladılar. Şu anda geldiğimiz noktada o kabloların hepsini topladık, onarıyoruz. Hem cihazlar hem kabloları bu ay içinde ilkini tekrar yerine atmayı planlıyoruz" bilgisini verdi.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER