Bu canavarlar Ege'den çıktı

Bu canavarlar Ege'den çıktı
Dev kemane ile camgöz görenleri şaşırttı.

DEV KEMANE BALIĞI ŞAŞIRTTI

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi’ne 4 mil uzaklıktaki Karaada açıklarında avlanan balıkçıların ağlarına takılan 2 metre uzunluğundaki 50 kiloluk dev kemane balığı (Patos) görenleri şaşırttı.

Karaada yakınlarında bu sabah saatlerinde avlanan balıkçı Çetin Yanık, ağlarına takılan dev balığı Bodrum limanına getirerek Neyzen Tevfik Caddesi'ndeki tezgahında satışa sundu. Çetin Yanık'ın tezgahındaki kemane balığına ilgi büyük oldu.

Balıkçı Çetin Yanık, bir süre tezgahta sergiledikten sonra balığı akşam saatlerinde kilosu 13-15 liradan satacağını söyledi. Bu büyüklükteki kemane balığına bölgede pek rastlanmadığını kaydeden Yanık, “Dün akşam attığım ağları çekerken çipura ve karagözlerle birlikte bu balığı görünce çok şaşırdım. Çünkü, bu büyüklükteki bir kemane, dip balığı olduğu için trollerin ağlarına takılır. Daha önce de kemane yakaladım ama bu büyüklükte ilk kez ağlarımıza takılıyor” dedi.

SAROS'TA DEV KÖPEK BALIĞI YAKALANDI

ÇANAKKALE'de Saros Körfezi'nde avlanan balıkçıların ağlarına takılan 2.5 metre uzunluğundaki camgöz cinsi köpek balığı balıkhanede sergilendi. Dev köpekbalığı ürkütücü görüntüsüne rağmen yaşlı- çocuk herkesin ilgi odağı oldu.

Saros Körfezi'nde balıkçıların yakaladığı 2.5 metre uzunluğunda ve 200 kilogram ağırlığındaki camgöz cinsi köpek balığını açık arttırmada satın alan Kayıkçı Balıkçılık Market işletmecileri, dikkat çekebilmek için balığı gün boyu tezgahlarında sergiledi. Bir tahta parçası sıkıştırılarak ağzı açık halde sergilenen ve bu görüntüsüyle daha da ürkütücü görünen dev köpek balığı, alışveriş için balıkhaneye gelenlerin ilgi odağı oldu. Bazı kişiler cep telefonlarının kameralarıyla köpek balığını görüntüledi. Aileleriyle birlikte gelen çocuklardan bir bölümü ürkütücü görüntüye sahip köpek balığını uzaktan seyretmekle yetinirken, Ege adlı çocuk ise önce balığa dokundu, ardından da “Ben bu balığı canlı canlı yerim” sözleriyle herkesi gülümsetti.

Kayıkçı Balıkçılık Market işletmecisi Dinçer Açıkgöz, Saros'ta sardalya avı sırasında yakalanan köpek balığının Türk mutfağında rağbet görmemesine karşın faydalarını çok fazla olduğunu söyledi. Balığın kilosu 10 liradan Yunanistan'a ihraç edileceğini açıklayan Açıkgöz, “Köpek balığının derisi parfüm imalatında kullanılıyor. Ama daha da önemlisi vücudunda kanser hücresi barındırmadığı için bu hastalıkta kullanıldığı söyleniyor” dedi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.