Halkalı-Temapark ihalesinde imzalar atıldı

Halkalı-Temapark ihalesinde imzalar atıldı
Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) İstanbul-Halkalı'da yaptıracağı Tema Park'ın ihalesi sonuçlandı. TOKİ, 405 milyon 275 bin lira ile ihalede en yüksek teklifi veren Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş İş Ortaklığı'nın teklifini uygun buldu ve sözleşme imzaladı.
 Halkalı-Atakent özel proje alanı ile doğa ve eğlence parkı inşaatının arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işi için geçen yıl Aralık'ta yapılan ihalede, Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş iş ortaklığı, toplam 1 milyar 885 milyon liralık hasılat üzerinden TOKİ'ye 405 milyon 275 bin lira gelir payı önermişti. Hasılatın öngörülen 1,8 milyar liranın üzerine çıkması halinde, aşan kısmın yüzde 21,50'si de TOKİ'ye verilecek.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Mesa Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Can Aynagöz, sözleşmenin imza töreninde yaptığı açıklamada, ''Tema Park'ta yapabileceklerimiz, hayallerimizle sınırlı. Gerek, arazinin büyüklüğü, gerek imar durumu ve ihalenin içeriği, bu devasa projede birçok şeyi gerçekleştirebilmek için bize imkan tanıyor'' dedi.

Temapark Projesi'nin sadece İstanbul'un değil Türkiye'nin sembol projelerinden biri olacağını vurgulayan Aynagöz, bir milyon 500 bin metrekarelik arsa üzerine konut, alışveriş merkezi, sinema, outlet, hipermarket, otel, kongre merkezi, fuar alanı, hastane, okul ve ''hayallerindeki temaparkı'' yapacaklarını kaydetti.

Bir dönem İstanbul'un çöp havzalarından biri olarak kullanılan Halkalı bölgesi'nin, TOKİ'nin çabaları sonucunda Avrupa'nın en büyük yatırım alanlarından biri haline geldiği belirtilen açıklamada, 1 milyon 429 bin metrekare büyüklüğündeki eski çöp döküm sahasını 1 milyar 885 milyon liralık yatırım bölgesine dönüştüren TOKİ'nin, bölgeye yapılacak konut ve işletmelerin faaliyete geçmesiyle birlikte on binlerce insana istihdam imkanı sağladığına işaret edildi.

Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş iş ortaklığı, 405 milyon 275 bin liralık TOKİ payının yüzde 40'ını peşin, geri kalan bölümünü ise 5 yıl vadeli olarak ödeyecek.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.