Havası en kirli il hangisi?

Havası en kirli il hangisi?
Türkiye'de geçen yıl Aralıkta en yüksek kükürtdioksit ortalaması Tekirdağ'da, en yüksek partiküler madde (PM10-toz) ortalaması da Iğdır'da gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2010 Aralık ayına ilişkin ''Hava Kalitesi'' verilerini açıkladı.

Buna göre, yakıtların doğal olarak yapısında bulunan kükürt bileşiklerinin yanma esnasında açığa çıkmasıyla oluşan kirletici gaz ''kükürtdioksit'' ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri sırasıyla Tekirdağ, Hakkari, Muğla, Bitlis ve Van oldu.

Partiküler madde (PM10-toz) ortalamalarının en yüksek belirlendiği il ve ilçe merkezleri de Iğdır, Batman, Muş, Osmaniye şeklinde sıralandı.

2010 Aralık ayında il ve ilçe merkezlerinde ölçüm yapılan istasyonlardan elde edilen kükürtdioksit ortalamaları incelendiğinde, kısa vadeli sınır değeri ve ilk seviye uyarı eşiği, Hakkari, Tekirdağ ve Şırnak'ta aşıldı.

Aynı dönemde partiküler madde (PM10-toz) ortalamaları açısından kısa vadeli sınır değeri ve ilk seviye uyarı eşiği, birçok il ve ilçe merkezinde aşılırken, kısa vadeli sınır değeri ve ilk seviye uyarı eşiğinin aşıldığı gün sayısı 10 ve daha fazla olan il ve ilçe merkezleri, Afyonkarahisar, Isparta, Muş, Batman, Iğdır, Osmaniye olarak belirlendi. İlk seviye uyarı eşiğinin aşıldığı gün sayısı 10 ve daha fazla olan il ve ilçe merkezleri ise Batman ve Iğdır oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.