Her gün 4 cinayet; ya namus için ya da para

Her gün 4 cinayet; ya namus için ya da para
Türkiye'de her gün en az 4 kişi cinayete kurban gidiyor. En fazla artış gösteren cinayetler ise aile içi şiddetle bağlı işlenen kadın cinayetleri
2014 yılında 1433 kişinin öldürüldüğü Türkiye’de geçen yıla göre cinayet olaylarında yüzde 2’den fazla bir artış oldu ve 1542 kişi öldürüldü. Nüfusu yoğun, kontrolsüz göç alan bölgelerde cinayetlerin arttığı, küçük il ve ilçelerde, az göç alan bölgelerde ise azaldığı görüldü. Bu rakamlara bakıldığında, Türkiye’de her gün en az 4 kişi cinayete kurban gidiyor. En fazla artış gösteren cinayetler ise aile içi şiddetle bağlı işlenen kadın cinayetleri oldu. Buna göre geçen yıl 267’si aile içi şiddet olmak üzere 369 kadın cinayete kurban gitti. Kadınların çoğu birinci derecede akrabaları (kocası, babası, oğlu, kardeşi) , diğerleri erkek arkadaşı, nişanlısı veya ayrıldığı erkek arkadaşı tarafından öldürüldü. Bu kadınlardan 27’sinin koruma altında olduğu öğrenildi. Öldürülenlerin 193’ü 18 yaşından küçük, çocuktu.

TÖRE CİNAYETİ İŞLENMEDİ 


Diğer cinayet nedenlerine bakıldığında ise, para (alacak-verecek, anlaşmasızlık, gasp) ilk; "namus" gerekçesi ise ikinci sırayı aldı. Bunları sırasıyla aile içi şiddet, husumet (düşmanlık), kıskançlık, cinsel taciz, cinsel saldırı veya cinsel istismar, anlık gelişen olaylar (öfke patlaması), trafik tartışmaları, kumar, alkol kullanımına bağlı kavgalar, arazi anlaşmazlığı ve miras kavgası izledi. Türkiye’nin bir dönem kanayan yarası olan töre gerekçesiyle ise 2015 yılında cinayet işlenmedi.

MAFYA CİNAYETLERİ AZALDI

Mafya veya organize suç örgütleriyle bağlantılı planlı cinayetler yüzde 2’de kaldı. 2015 yılında hiç seri cinayet işlenmedi. Cinayet aleti olarak ise ağırlıklı olarak ateşli silahlar kullanıldı. Türkiye’de işlenen cinayetlerin yüzde 67’si tabanca, pompalı tüfek ve benzeri ateşli silahlarla işleniyor. Ardından kesici, delici aletler (bıçak, şiş, tornavida) geliyor. Onları boğma, asma, sert cisimle (sopa, demir çumuk gibi) darp ederek işlenen cinayetler takip ediyor.

CİNAYET DEDEKTİFLERİ GELİYOR 

2015 yılında işlenen cinayetlerin yüzde 94’ü aydınlatılırken, yüzde 6’sı ise faili meçhul kaldı. Kan lekesi, sigara izmariti, lastik veya ayakkabı izi, toprak incelemesi, saç telinden birçok cinayet çözüldü. Cinayetlerİn aydınlatılması, faillerin yakalanması, faili meçhul cinayetlerin çözülmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü yeni adım attı. Metropol iller başta, il emniyet müdürlükleri bünyesinde uzman cinayet dedektifleriyle Özel Ekip oluşturulması için çalışma başlatıldı. Asayiş Daire Başkanlığı’na doğrudan bağlı olacak ve uzman dedektiflerden oluşacak Özel Ekipler, hem kendi bölgelerinde hem de yakın bölgelerde işlenen faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasında, kaçırılma, kayıp çocuk gibi olaylarda görev alacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.