Mardin'e internetten Faslı kuma

Mardin'e internetten Faslı kuma
İnternetten irtibat kuran köylüler, Faslı kuma aldı.

MARDİN'de yaşayan Arap Kökenli erkeklerin internet aracılığıyla tanıştığı Faslı kızlara olan ilgisi arttı. Son 2 yıl içerisinde 400 yabancı kadının nikah kıydığı Mardin'de Kızıltepe İlçesi'ne bağlı Gökçe ve Ortaköy Beldeleri'nde kuma gelen Faslı gelin sayısı 40'e ulaştı.

Kızıltepe İlçesi'ne bağlı 4 bin nüfuslu Gökçe Beldesi'nde Arap kökenli evli bazı erkeklerin köyde kurulan internet kafede, sanal irtibat kurdukları Faslı kadınları kuma getirmeleriyle başlayan akın, 2010 yılında da devam etti. Beldede tek olan internet kafe sayısının 3'e çıkmasıyla birlikte, geçen yıl yine çoğu evli erkek olmak üzere anlaştıkları 15 yeni Faslı kızı daha gelin olarak beldeye getirdi.

Daha önce 15 Faslı gelinin bulunduğu Gökçek Beldesi'nde bu sayı 30'a, hiç Faslı gelini bulunmayan Ortaköy Beldesi'ne de bu yıl gelen 10 olmak üzere Mardin'de toplam 40 Faslı gelin bulunuyor. Jamila dışında tamamı kuma olarak gelen Faslı gelinlerden bazıları, Arapça, Fransızca, İspanyolca ve İngilizce konuşurken bir çoğunun ise üniversiteli olmasına rağmen kuma olarak gelin gelmeyi kabul etmesi, akıllara durgunluk veriyor. Müslüman olan Faslı kızlar, kuma olarak evlenmeyi kabul etmelerinin inanç ve geleneklerine göre normal olduğunu belirtiyor. İşte Mardin'e kuma gelen Faslı kızlardan bazılarının hikayesi:

BELDENİN İLK FASLI GELİNİ MONİA, YOLU AÇTI
Gökçe Beldesi'nin ilk Faslı gelini olan Monia ve eşi Halit Öncel, evliliklerini, "Kısmet" diye açıklıyor. 36 yaşındaki Halit Öncel, kendisine 11 çocuk veren ilk eşine rağmen Faslı Monia ile evlendiğini belirterek, ikinci eşiyle internette tanıştığını dile getirdi. Tanıştıktan iki sonra Faslı eşine evlenme teklifi yapan Öncel, ilk başlarda bekar olduğunu söylemesine rağmen sonra gerceği açıkladığını ve Monia ile evlendiğini anlattı. Kağıt üzerinde eski eşini boşayarak, Monia ile resmi nikah kıyan Öncel, her iki eşiyle de aynı evde yaşamaya devam etti. Halit Öncel evliliğinden, Yunus Emre adlı bir erkek çocuk dünyaya getiren Monia, Fasta liseyi bitirdikten sonra 4 yıl imam hatiplik eğitimi aldı. Monia, ana dilinin yanısıra Fransızca'yı da iyi derecede konuşuyor.

FRANSIZCA ÖĞRETMENİ KUMA GELDİ
Aziza Eroğlu Fas'ta üniversite mezunu ve Fransızca öğretmeni olmasına rağmen, Mardin'e kuma gelin gelmeyi kabul eden Faslı kızlardan. Rabat'ta bir kreşte çocuklara Fransızca öğretmenliği yapan ve Arapça'nın yanı sıra Fransızca ve İngilizce bilen genç kadın, Gökçe Beldesi'nde İskender Eroğlu ile evli. Aşık olduğu için gelmeyi evliliği kabul eden Aziza'nın, bütün şartlarını kabul ederek evlendiğini anlatan İskenter Eroğlu, ilk eşiyle resmi nikah yapmadan yaşadığı için evlilik konusunda sıkıntı çekmediğini dile getiriyor. Aziza ise Fas'taki yaşantısının çok iyi olduğunu ancak Gökçe Beldesi'ne aşık olduğu için gelin geldiğini belirtiyor. 7 aylık hamile olan Aziza yaklaşık 2 ay sonra bir kız bebeği olacak.

KUMA GELMEYEN TEK GELİN 3 DİLİ ANA DİLİ GİBİ KONUŞUYOR
23 yaşındaki Samir Bozdağ ile evlenen Jamila, internet aracılığıyla tanışarak Mardin'e kuma değil de ilk eş olarak gelen tek gelin. Fas'ta bir tekstil fabrikasında çalışan Jamila, internet aracılığıyla tanıştığı Samir Bozdağ'a aşık olduğu için evlendi. Fas geleneklerine göre Fas'ta yapılan bir düğünle evlenen çift, daha sonra Gökçek Beldesi'ne geri döndü. Fransızca ve İspanyolca'yı ana dili gibi konuşan Jamila da 2 aylık hamile.

OKULA GİTMEYEN TEK FASLI GELİN
Kamyon şöförü 60 yaşındaki Nurettin Yıldırım'ın Fas'ın Marac kentinden ikinci eşi olarak getirdiği 35 yaşındaki Saida ise hiç okula gitmemiş İnternette web kamerasından birbirlerini görüp konuştuklarını belirten Saida, "Kader, kısmet meselesi. Kumamdan 8 çocuk var. Gündelik ev işlerini yapıyor, çocukların temizliğiyle uğraşıyorum. başlarını yıkıyor, saçlarını tarıyorum. Uydu aracılığıyla Arap kanallarını televizyondan izleyerek memleketime olan özlemimi de gideriyorum. Fas'ın Marac kentinde yaşayan ailemle haftada iki defa netten görüntülü olarak görüşüyorum" diye konuşuyor.

FASLI GELİNLER, TÜRKÇE KURSUNA KATILIYOR
Gökçe Belediye Başkanı Haluk Çelik ise evliliklerin planlı olmadığını belirterek, kendi kontrolleri dışında geliştiğini söyledi. Faslı gelinlerin 3-4 dili ana dili gibi konuştuklarını belirten Başkan Çelik, "Faslı gelinlerimiz, Fransızca, İspanyolca ve İngilizce olmak üzere en az 3-4 dili konuşuyor. Son zamanlarda Kızıltepe Halk Eğitim Merkezi'nce beldemizde açılan Türkçe okuma-yazma kurslarına yabancı gelinler de katılıp sertifika aldı" dedi

Bu arada son yıllarda Mardin'de internet üzerinden tanışıp evlenen çiftlerde büyük artış yaşandı. 2010 yılının ilk on ayında 150 çiftin internet üzerinden tanışıp evlendiği belirtildi. Mardin Belediyesi Evlendirme Dairesi Müdiresi Sevgi Yağmurcukardeş, internet üzerinden yabancı uyruklu kadınlarla tanışarak yapılan evliliklerin arttığını belirterek, son 2 yılda 400'ün üzerinde yabancı uyruklu kadının nikahını kıydığını söyledi Yağmurcukardeş, evlenen yabancı gelinlerin çoğunluğunun Arap ülkelerinden geldiğini dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.