Silivrili Minibüsçüler İSYANDA...

Silivrili Minibüsçüler İSYANDA...
Silivrili minibüsçüler, alışveriş merkezlerinin ücretsiz müşteri servislerine isyan ediyor.
 
Haksız rekabet oluşturulduğunu ifade eden Gümüşyaka, Değirmenköy, Çantaköy, Çeltik ve Yolçatı köyleri minibüsçüleri dün bir basın toplantısı düzenleyerek Rekabet Kurumuna müracaat ettiklerini duyurdu. 'Kimse ekmeğimize göz dikmesin' diyen minibüsçüler E-5 üzerinde güvenlik şeridinden yolcu alınması ve cezaevi hattının güzergah dışı çalışmasına da tepkili.
 
"Yasa dışı taşımacılığa karşıyız"
Minibüsçüler adına konuşan minibüs esnafından Erol Hende, grup adına yaptığı basın açıklamasında "Minibüsçü esnafı olarak ilçemizde faaliyet gösteren alışveriş merkezlerinin kendi kiraladığı araçlarla hiç bir yasal dayanağı olmadan ücretsiz olarak taşıdıkları ve haksız rekabet yarattıkları fotoğraflanarak belgelenmiştir. Biz Rekabet Kurumuna gerekli bildirileri yaptık. Kanuni işlem yapılmasını talep ediyoruz. Bir diğer gündem konusu ise Çorlu durağı olarak bilinen E-5 üzerindeki emniyet şeridinde, üst geçit altında haksız duraklama yapılıyor. Burada resmi durak yok, emniyet şeridi o bölüm. Emniyet şeridinde bekleme yapana hiç kimse gelip siz burada ne yapıyorsunuz demiyor. Kipa marketin önünde bulunan servis araçları burada müşteri bekliyor. Müşterilerini bekliyor alıp götürüyor. Tamam ama bunu hangi kanuna göre yapıyorsunuz. Bu marketler sattıkları ürünlere küçük bir fark ekleyerek müşteriden bunun parasını alıyor sonra maliyeye ödeyeceği vergiden de bu servislere ödediği parayı düşüyor. Özellikle üstünde durduğumuz konulardan biri de bu üst geçitin altındaki emniyet şeridinde gerçekleşen duraklamalar. Burada resmi durak varsa muhatapları çıksın söylesin. Yoksa onu da söylesinler. Orada kazalar oluyor, ekipler gelmiyor. Kendi aralarında anlaşıyorlar al gülüm ver gülüm yapıp anlaşıyorlar. Biz emniyet şeridinde yolcu indirip bindiren yolcu alan bütün vasıtalardan şikayetçiyiz." dedi.
 
"Cezaevi hattı güzergahına dönsün"
Cezaevi hattının da güzergah dışı çalıştığını ifade eden Hende, "Güzergah dışı çalışan arkadaşlar var. Cezaevi hattında çalışan minibüsler. O minibüsleri E-5 üzerinden çekeceğiz diye söz verilmişti. Üstünden 3 sene geçti. Eğer tarifeleri varsa Mavi yelken den Silivri'ye kadar getirip göstersinler. Bizimle 1 TL için yarışmasınlar. Kendi güzergahlarını kullansınlar. Cezaevinin yolu yapılamıyormuş. Niye yapamıyorlar. Köylere mezralara duble yol yapılıyor, avrupanın altıncı büyük cezaevi yerleşkesine yol yapamıyorlar. İnanmıyoruz. Biz akşamları evimize para götürebilmek istiyoruz. Vergi ödüyoruz. Potansiyeli rant haline kimse getirmesin. Minibüsçü esnafı burada. Tespitlerimiz hatalıysa düzeltsinler. Kimse gelip ekmeğimizi bizim elimizden alamaz. Ruhsatları açık. Terminalden yolcu alıp çıkar, terminalde indirir. Yoldan yolcu alamaz. 59 M plaka ile gelenler Silivri'de taşımacılık yapıyorlar. Yapamazlar." diyerek tepki gösterdi.
Toplantıda diğer minibüsçülerde sorunlarını dile getirdi.
 
Biz çığırtkanlık değil minibüsçülük yapıyoruz
İBB’ye geçici ruhsat adı altında yıllık 775 TL ödediklerini ifade eden minibüsçü esnafı; İBB bizden geçici ruhsat adı altında para alıyor amam haklarımızı korumuyor. Madem bizim haklarımızı korumayacak bizden neden o parayı alıyor. Biz hakkımızı aramaya kalktığımız zaman yada o parayı ödemediğimiz zaman bize çığırtkanlık yapıyormuşuz diye ceza kesiyor ve o şekilde İBB parayı alıyor. Biz çığırtkanlık değil minibüsçülük yapıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda terminalde bu haksız rekabet yüzünden 3 kişi yaralandı ve bizim minibüsçü arkadaşımız 15 ay cezaevinde kaldı. Biz Çorlu, Tekirdağ. Marmara Ereğlisi ve dışarıdan taşımacılık yapanların bizim yolcularımızı almasına karşıyız. Sırf bu yüzden minibüsçüler arasında tartışma yaşanıyor. 3 yıl önce yaşanan tatsız olayın tekrar yaşanmaması için başta Silivri Şoförler Odası olmak üzere tüm yetkililerin bu soruna çözüm bulmasını istiyoruz. Biz ekmeğimizin peşindeyiz ve hakkımızı arıyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.     
 
 
Haber: Fatma Sarıbıyık
 
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.