SMS GÖNDER, EMEKLİLİĞİN NE ZAMAN ÖĞREN

SGK Başkanı Fatih Acar, vatandaşların artık TC kimlik numaraları ile emeklilik yaşını öğrenebileceklerini bildirdi.

SMS GÖNDER, EMEKLİLİĞİN NE ZAMAN ÖĞREN
 Ne Zaman Emekli Olurum Diyenlere!
Ocak ayından itibaren vatandaşlar sosyal güvenlik ile ilgili sorularını SMS yoluyla anında öğrenecek.Örneğin adını, soyadını, TC numarasını yazıp SGK'ya 'Ne zaman emekli oluyorum' diye mesaj atınca, ne zaman emekli olacağını öğrenebilecek. Yine aynı şekilde 'Kaç gün prim ödedim?' diye mesaj atınca kaç gün prim ödediğini anında SMS yoluyla öğrenebilecek. Bu şekilde 2013 yılında vatandaşa ani hizmet sunabilen interaktif sistem gelecek" dedi.

EMEKLİLİK YAŞI

Emeklilik yaşına dair açıklama da yapan Fatih Acar , 2046 yılında ortalama yaşam süresinin 81 yıla çıkacağının öngörüldüğünü belirterek, bu yüzden emeklilik yaşının 65'e yükselttiklerini belirtti. Emekli olmak için pirim ödeme gün süresinin 9 binden, 7 bin 200'e düşürdüklerini bildiren SGK Başkanı, güncelleme katsayısını da TÜFE ile gelişme hızının yüzde 30'unu çarparak yeniden düzenlediklerini söyledi.

"EMEKLİ İSTERSE MAAŞINI EVİNE GETİRİRİZ"

SGK reformları yapılmadan önce emeklilerin kuyruk sırasında beklediğini vurgulayan SGK Başkanı, yeni düzenlemelerle emeklileri daha rahat ettirmeye çalıştıklarına değindi. Başkan Acar, şu an Türkiye'de 10 milyon 400 bin emekli olduğunu söyleyerek, emeklilerin istedikleri takdirde maaşlarını evlerine kadar getirebileceklerini kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2012, 01:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER