Tehlikeye Dikkat!

Tehlikeye Dikkat!
Son yıllarda artan toplu konutlar, alışveriş merkezleri, gökdelenler ve inşaatlar nedeni ile milyon tonları aşan hafriyatlar olmadık yerlere gelişi güzel kaçak olarak dökülüyor. Buralar kimi yerler eski maden ocakları, kimi yerler ormanlık alanlar, kimi y
Hafriyat ve toprak dökümü yapılan alanları üzerleri toprakla, hafriyatla örtülüyor ve tepecikler oluşuyor. Son yıllarda yoğun yağan yağmurların nehir oluşacak kadar sellere dönüştüğünü hepimiz biliyoruz. Bu toprak ve hafriyat dökülen yerler de oluşacak yoğun yağmurların sellere dönüşmesi sonrası toprak kayması ve çamur selleri oluşması sonrası felaket düşünülemez boyutlara ulaşabilir, Allah korusun. Bunun sorumlusu başta İBB Başkanı Kadir Topbaş olmak üzere öteki yerel yöneticilerdir elbet. Bu sebeplerden ötürü defalarca yazılı ve sözlü soru önergelerini İBB Meclisine sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyeleri Başkan Kadir Topbaş’ı bir kez daha uyararak yazılı soru önergelerini 2011 yılı Şubat ayı İBB Meclis gündemine getirdiler. CHP İBB Meclis Üyeleri Kartal Yakacık DDY Hastanesi içine dökülen 700 kamyon hafriyata da dikkat çekerek uyarıda bulundular; 
 
İstanbul’un dört bir köşesi kaçak hafriyat döküm alanına döndü!  
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Toplantılarının Şubat ayı oturumları başladı. İBB Meclis oturumunda CHP İBB Meclis Üyeleri;  Dr. Hakkı Sağlam, Serdar Bayraktar, Nihat Arıcan, Naci Candaş, İbrahim Doğan, Osman Güdü, Hasan Uzunyayla ve Ali Haydar Süslü imzaları ile verilen yazılı soru önergeleri oy birliği ile Başkan Kadir Topbaş’ın yazılı cevaplaması isteği ile havale edildi. CHP’liler Başkan Kadir Topbaş’a, “Kaçak hafriyat dökümü işlerinin kimlere ve hangi bedellerle verildiğini, varsa kesilen para cezası tutarı ne kadar olduğunu, ne zaman tebliğ ve tahsil edildiğini? İBB Zabıta ve İlçe Belediyeleri Zabıta ekipleri tarafından düzenlene herhangi tespit veya tutanak olup olmadığı? Varsa hangi adli ve idari işlemler tesis edildiğini? İBB sitesinde yapılan basın açıklamasının doğru olmadığını, İstanbul halkının yine yanıltıldığı için özür dilemeyi düşünüp düşünmediği?” Anılan kaçak hafriyat dökümleri ile ilgili İBB alo 153 hattına gelen şikâyet veya ihbarın sonuçlarının neler olduğu” Sorularını sordular.
 Yazılı Cevaplandırılmasını İstediğimiz Sorular:
İstanbul genelinde kaçak hafriyat dökümü bütün ikazlarımıza rağmen hız kesmeden devam ettiği görülmektedir. Bu Kapsamda;
A. Beykoz Çavuşbaşı Mevkii Yavuzselim Mahalle genelinde Pınar Sokak dere yatağı ile aynı mahalle 10 ayrı noktada izinsiz dökülen hafriyat basında geniş yer almıştır. Bu kapsamda;
1. Günlük rutin olarak dökülen ve iş makinesi ile düzeltilen kaçak hafriyat dökümü ile ilgili kişiler hakkında hangi idari ve adli işlemler tesis edilmiştir?
2. Varsa kesilen para cezası tutarı ne kadardır? Ne zaman tebliğ ve tahsil edilmiştir?
3. Anılan kaçak hafriyat dökümü ile ilgili 01.01.2010 – 14.02.2011 tarihleri arasında İBB alo 153 hattına gelen şikâyet veya ihbar var mıdır? Varsa hangi işlemler yapılmıştır?
B. Kartal Yakacık DDY Hastanesi içine dökülen 700 kamyon hafriyata ilişkin;
1. İzin kim tarafından hangi tarihte verilmiştir?
2. Hastane içine hafriyat dökümü gerekçesi nedir?
3. Anılan hafriyat hangi tarihler arasında dökülmüştür?
4. İBB Zabıta ve Kartal Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından düzenlene herhangi tespit veya tutanak var mıdır? Varsa hangi adli ve idari işlemler tesis edilmiştir?
5. Anılan kaçak hafriyat dökümü ile ilgili 01.01.2010 – 14.02.2011 tarihleri arasında İBB alo 153 hattına gelen şikâyet veya ihbar var mıdır? Varsa hangi işlemler yapılmıştır? Bu tarihler arsında Kamil Temel Erkan tarafından yapılan ihbar ve şikâyetin konusu nedir? Sonucundan hangi işlemler yapılmıştır?
C. Tuzla Akfırat Yolu Eski Tavuk Çiftliği Mevkii adresinde dökülen binlerce kamyon hafriyata ilişkin;
1. İzin kim tarafından hangi tarihte verilmiştir?
2. Anılan hafriyat hangi tarihler arasında dökülmüştür?
3. İBB Zabıta ve Tuzla Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından düzenlene herhangi tespit veya tutanak var mıdır? Varsa hangi adli ve idari işlemler tesis edilmiştir?
4. Anılan kaçak hafriyat dökümü ile ilgili 01.01.2010 – 14.02.2011 tarihleri arasında İBB alo 153 hattına gelen şikâyet veya ihbar var mıdır? Varsa hangi işlemler yapılmıştır?
5. Bu durum 31.12.2010 tarihinde İBB sitesinde yapılan basın açıklamasının doğru olmadığını göstermektedir. İstanbul halkını yine yanılttığınız için özür dilemeyi düşünüyor musunuz?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.