YETİM SAYISI ÇOĞALIYOR!

YETİM SAYISI ÇOĞALIYOR!
İHH İnsani Yardım Vakfı, Yetim Vakfı, Yeryüzü Çocukları Derneği ve Hukukçular Derneği tarafından oluşturulan Çocuk Hakları Platformu, 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü’nde basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada, İsrail’in çocuklara yönelik saldırılarına karşı dünya genelinde güçlü adımlar atılmadığı için saldırılarını daha artırdığı vurgulandı

Basın açıklamasını yapan İHH Yetim Çalışmalarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Reşat Başer, tarih boyunca görülen en zor süreçlerden birinin şu an Gazze’de yaşandığını belirtti. Başer, “İHH’nın talebiyle 2013 yılının sonunda 57 ülkenin bulunduğu İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında Dünya Yetimler Günü ilan edilirken amacımız önemli çalışmalara öncülük edebilmekti. Gayret etmeye devam edeceğiz. Batının, İsrail’in istediği gibi umutsuzluğa mahkum olmayacağız. Bugün Gazze'de de yetimlerimizle beraber bir program düzenleyeceğiz. İş birliği içerisinde olduğumuz kurumlarla beraber, Gazzeli çocuklara umut olmak için tıpkı Mavi Marmara’da olduğu gibi yola çıkacağız” dedi.

Çok önemli bir gün

Yetim Vakfı Başkanı Murat Yılmaz ise dünya üzerinde yaşayan 1 milyar çocuğun; yetim, öksüz, sosyal yetim ya da yoksulluk içerisinde bulunduğunu belirtti. 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü’nün önemine dikkat çeken Murat Yılmaz, “Dünya Yetimler Günü, bize yetimlere karşı sorumluluklarımızı hatırlatması açısından, senede bir kez değil, mana itibariyle her gün ifa edilmesi gereken önemli bir gündür" diye konuştu.

Defalarca yok sayıldı

7 Ekim’den bu yana gerçekleşen saldırılarda hayatını kaybeden binlerce çocuk olduğunu, hayatta olan çocukların da psikolojik desteğe muhtaç bir şekilde yetim bırakıldığını söyleyen Yılmaz, "Başta İslam ülkeleri olmak üzere kınamanın ötesine geçilmediği için işgalci organizasyon bundan cesaret bularak daha da çirkinleşiyor. Batının değer olarak kabul ettiği ve BM’nin temel kuruluş felsefesi sayılan metinlerin tamamı yine başta ABD, İngiltere, Almanya, Fransa olmak üzere batılı ülkelerin destekleriyle dünyanın gözleri önünde 7 Ekim’den bugüne defalarca yok sayıldı. Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi, Soykırım Sözleşmesi, Roma Sözleşmesi’ne atıfla İnsanlığa Karşı Suçlar, Cenevre Sözleşmeleri sadece kâğıtlar üzerindeki değersiz metinler haline geldi” ifadelerini kullandı.

Bebeklere savş açıldı

Çocuk Hakları Platformu’na değinen Yeryüzü Çocukları Derneği Başkanı Sümeyye Altun, “Gazze'de yaşanan bu durum, çocuk haklarının korunması için uluslararası çapta bir çalışmanın yapılması gerektiğini ortaya koydu. Gönüllülerimizle beraber çocukların haklarını savunmak için çalışmaya devam ediyoruz” dedi. Platform üyelerinden Avukat Ayşe Göknur Shanal ise toplantıya platforma destek vermek için Avustralya’dan katıldığını söyledi. Shanal, “İsrail, bebeklere ve çocuklara savaş açmış durumda. Hayatını kaybeden insanların çok büyük bir kısmı kadın ve çocuk. Avustralya’daki çalışma ekibimizde avukatlar var. Bu hareketin uluslararası çapta hareket etmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi. Basın açıklamasında, Hukukçular Derneği Başkan Yardımcısı Avukat Mehmet Melih Gülseren ve Çocuk Hakları Platformu Sözcüsü Avukat Betül Zağlı Topal da birer konuşma yaptı. Program, Yetim Vakfı Akademi Topluluğu’nun hazırladığı ‘Filistin’de Çocuk Olmak’ başlıklı raporun sunumuyla sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.