Beyoğlu'nda faciaya davetiye!

Beyoğlu'nda faciaya davetiye!
Her an yıkılabileceği belirtilen tarihi Beyoğlu Han’daki dükkânlar iki yıl önce ‘yangın güvenliği yok’ diye boşaltıldı ama Narmanlı Han’ın sahibine ait dükkân hâlâ kirada ve açık.
 Tarihi bir binanın çökmesi ve Narmanlı Han’ın restorasyonuyla kamuoyunun gündeminden düşmeyen Beyoğlu’nda bir skandal daha ortaya çıktı. Tarihi Beyoğlu Han’ın alt kısmındaki dükkânda taşıyıcı iki kolonun kaldırıldığı tespit edildi. Yangın güvenliği olmadığı için boşaltılan binada hâlâ açık olan tek dükkân Narmanlı Han’ın da sahibi Tekin Esen’e ait ve içinde kiracısı bulunuyor.

İstanbul 2 No’lu Koruma Bölge Kurulu, İstiklal Caddesi’ndeki tarihi Beyoğlu Han’ın “zemin kat cephesindeki taşıyıcı duvarların projeye aykırı kaldırıldığını” tespit etti. Handa dükkân sahibi olan Cemal Elmastaş’ın binanın aslına uygun olarak restore edilmesi için açtığı davaya ise yarın devam edilecek. Yaşananları gazetemize anlatan Elmastaş, “Binadaki tüm dükkân sahiplerinin ruhsatlarını iptal ettiler. 2013 yılında yangın güvenliği olmadığı gerekçesiyle bizi boşalttılar” dedi. Elmastaş şöyle devam etti:
“Beyoğlu’nda bir bina yıkılmışken, Narmanlı Han’ın sahibi olan Tekin Esen’in İstiklal Caddesi Galatasaray Lisesinin tam karşısında günde yüz binlerce kişinin geçtiği 2. derecede tescilli tarihi eser Beyoğlu Han’daki 2 adet kolon kesilmişken ve tüm binanın ruhsat iptali varken bir işyeri açık ve kirada. 27 aydır işyerim kapalı ve bayimi devretmek zorunda kaldım. Beyoğlu Belediyesi yerimi kiraya bile vermeme izin vermiyor. Ancak tek mülk olarak kiraya veriliyor. Zengine farklı uygulama yapılıyor.”

Tesadüf değil
Beyoğlu Kent Savuması’ndan avukat Eren Can da, “Yer kazanmak için taşıyıcı kolonları kesiyorlar. İstiklal Caddesi’ne bakan işyeri daha çok kira getirisi için kolonlardan arındırılmış. Mal sahibinin Tekin Esen olması tesadüf değil. Belediyeyi görevini düzgün yapmaya çağırıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.