O illerde kıyasıya yarış

O illerde kıyasıya yarış
Seçimlerde bazı illerde "kıyasıya yarış" deyimi tam anlamıyla yerini buldu. O illerin başında Mersin geliyor, CHP az sayıda oyla AK Parti'yi geride bıraktı. CHP'nin kalesi olarak bilinen Çanakkale'de de durum aynıydı, AK Parti ile


Sandıklar kapandı, oylar hızla sayıldı ve Türkiye renklere ayrıldı. Haritada AK Parti'nin renkleri hakim oldu. Bazı illerde ise renklerin belirlenmesi o kadar kolay gelmedi. Oylar yüzdelik dilimleri etkilemeyecek kadar küçük farklarla sayıldı. Milim hesaplarla, bir parti öne geçti. İşte o iller:
 
Çanakkale
 
Çanakkale'de AK Parti 137 bin 386 oy aldı, CHP ise 135 bin 353 oy ile AK Parti'nin gerisinde kalarak ikinci parti oldu. 7 Haziran seçimlerinde Çanakkale'de tablo çok farklıydı, CHP yüzde 5 lik bir farkla AK Parti'yi geride bırakmıştı.
 
Mersin
 
Çekişmeli bir seçimin yaşandığı diğer il ise Mersin oldu. Mersin'de 331 bin 164 oy alan AK Parti birinci oldu, CHP ise 321 bin 155 oy aldı ve Mersin'de de ikinci sırada yer aldı. CHP tıpkı Çanakkale'de olduğu gibi Mersin'de de 7 Haziran seçimlerinde öndeydi, 302 bin 445 oy alarak birinci parti olmuştu, AK parti ise 278 bin 570 oy ile ikinci parti olmuştu.
 
Kars
AK Parti doğu bölgesinde de bazı illeri kıl payı fark ile aldı. Doğu bölgesinde HDP'den oy alan AK Parti Kars'ta bayrağı taşıyan parti oldu. 7 haziran seçimlerinde Karslı seçmenden 64 bin 999 oy alan HDP yüzde 43,46 oyla birinci parti olmuş AK Parti %27'de kalmıştı.
 
1 Kasım seçimlerinde Karslı seçmen tabloda köklü bir değişiklik yaptı, HDP ve AK Parti arasındaki fark yüzde bir oranında bile değildi. AK Parti 51 bin 23 oy aldı yüzde 35,85 ile Kars'ta birinci parti oldu HDP ise 48 bin 815 oyla yüzde 34,29'da kaldı ve ikinci parti oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.