Tarihin ilk PC virüsü ile tanışın

Tarihin ilk PC virüsü ile tanışın
25 yıl önce dünyanın ilk PC virüsünün yazıldığını biliyor muydunuz? İşte o virüs ve yaptıkları...

Yirmi beş yıl önce bu zamanlarda Pakistan'lı Alvi kardeşler, bir DOS tabanlı PC'ye bulaşan ilk virüsü ortaya çıkarmışlardı. Virüs kodunun içine gerçek adlarını ve iş adreslerini yerleştiren kardeşlerin asıl amacı ise söylediklerine göre tıbbi yazılımlarını korsancılıktan korumaktı.

Gerçekten ne düşündüklerini bilmek güç, ancak Brain Virus adındaki virüsün bir zararının olmadığı açıktı. 25 yıl sonra bugün ise neredeyse hiçbir zararlı bu kadar masum değil ve suçlular Alvi kardeşlerin hiç aklına gelmeyen şeyleri yapıyorlar.

Zararlılar, kişinin kendini kanıtlama veya politik bir mesaj vermesinin dışında hırsızlıkta da sıkça kullanılan bir araç haline geldi. Uyuşturucu satıcılarının veya birçok suçlunun yasal işleri taklit ettiği gibi hacker'lar da bunun aynısını yapmaya başladı.

Günümüzde ortaya çıkan rahatsız edici bir eğilim ise nispeten daha beceriksiz hacker'ların saldırı düzenleyebilmelerini sağlayan çevrim içi 'kit' satışları. Symantec'in son zamanda yayınladığı bir rapora göre bu kit'ler genellikle "açıkları kullanmaya ve genel saldırılar düzenlemeye yönelik önceden yazılmış kodlarla" geliyorlar.

Güvenlik şirketinin geliştirme yöneticisi Marc Fossi, bu kit'lerin internette 40-50 dolardan 4000 dolara kadar fiyatlarla satıldığını söylüyor. Bazı hacker'lar kit'leri için çevrim içi destek ve üyelik hizmetleri dahi sağlıyorlar, böylece müşteriler kit'lerini günceleyebiliyorlar. Symantec, alınan kit'lerin yüklenmesiyle ilgili sunulan yardımın da parayla yapıldığını gözlemlediğini söylüyor.

Fossi, bazı virüs ve diğer tür zararlıların, antivirüs yazılımınızın tanıyamayacağı kadar yeni olabileceğinin ancak bunların çoğunun bilindiğinin üzerinde duruyor ve tanınmış güvenlik yazılımları kullanarak bunları güncel tutmamız gerektiğini söylüyor.

Yazımıza Pakistanlı kardeşlerin ilk virüsleriyle başladık ancak virüs konusunun eğlenceli değil ciddi bir konu olduğunu ve bu yıl dönümünün sevindirici bir şey olmadığını söylemeliyiz...


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.