BU PROJE HAYALİMDİ!

BU PROJE HAYALİMDİ!
Silivri Belediye Meclisi şubat ayı toplantısında konuşan Volkan Yılmaz, Silivri’nin iki yakasını bir araya getirecek Silivri Şehir Geçişi Projesi ile ilgili bilgi verdi.

Yılmaz, “Bu proje benim hayalimdi. Bu projeye ‘yapılamaz’ diyenler vardı. Bu proje hayal diyenler vardı. İmkânsız denilen projenin Allah'a çok şükür ki ilk ayağı Silivri'nin tam kalbinden başladı” dedi

Silivri Belediye Meclisi 2024 yılı şubat ayı toplantısının 1. birleşiminin 1. oturumu belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Silivri Şehir Geçişi Projesi ile ilgili detaylı bir sunum yaptı. Yılmaz ayrıca proje kapsamında Silivri Belediyesi marifetiyle 20 bin metrekare alanda vatandaşların sosyalleşeceği, kadın üreticilerin kermesler yapabileceği ve engelli çocukların etkinlik yapabileceği bir cazibe alanının da inşa edileceğinin müjdesini verdi. Başkan Volkan Yılmaz’ın gündeminde Silivri’de açılışa hazır projeler, parklar ve spor alanları ile devam eden projeler ve temel atma törenleri de yer aldı.

İlk ayağı başladı

Silivri Şehir Geçişi Projesi ile ilgili bilgiler veren Yılmaz, “Silivri Belediyesi olarak 5 yıldır ‘Gece uyumadan gündüz yorulmadan’ çalışmaya devam ediyoruz. Silivri Şehir Geçişi Projesi çok büyük kapsamı olan Kınalı ile Büyükçekmece Mimar Sinan Köprüsüne kadar uzanan 41 kilometrelik yolun tamamının asfaltlanması, yan yolların yapılması, 3 tane köprülü kavşağı, TEM bağlantı yolunu ve 2 tane viyadüğü içerisine alan devasa bir projedir. Bu proje benim hayalimdi. Bu projeye ‘yapılamaz’ diyenler vardı. Bu proje hayal diyenler vardı. Hatta bu meclisin çatısı altında bile birçok projeyi yaptıktan sonra; ‘Ya bir de şu E-5’in geçiş viyadük projesini yapsanız ne kadar güzel olur’ deyip bunu yapamayacağımızı ifade eden ve gönlünden geçiren arkadaşlarımız vardı. Silivri'de yaşayan bütün vatandaşlarım adına projede bizlere destek veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a yürekten ve kalpten şükranlarımı iletmek istiyorum. Çünkü sadece şu an bize muhalif olan arkadaşlarımızın değil; birçok arkadaşımızın ve birçok bürokratın da hayal dediği, bu bütçelerle yapılamaz ve imkânsız denilen projenin Allah'a çok şükür ki ilk ayağı Silivri'nin tam kalbinden başladı. Bu da Silivri Belediyesinin bu proje içerisinde ne kadar aktif olduğunun, bu projeyi ne kadar sahiplendiğinin ve bu projenin mimarı olduğunun bir nişanesidir” dedi.

2 tane aksa konuldu

“Proje kapsamında şu an üst kirişler 2 tane aksa konuldu. Konulmaya da devam edecek” diyen Yılmaz, “Trafik geçişlerinde İçişleri Bakanlığının yollamış olduğu ilave personel ve araçlar sayesinde artık trafiği kapatıp Kavaklı Köprüsüne yönlendiriyoruz. Sabah 8 gece 10 saatleri olmak üzere trafik polislerimiz hep sahada yer alıyor. Hükümet Konağımızın yapıldığı ve Millet Bahçemizin olduğu yer, viyadüğün ilk ayağının başladığı yerdir. Karayolları Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler neticesinde 25 Şubat itibariyle bir keder ve mâni olmazsa buradaki 6 ayağın üst kirişleri konulduktan sonra kontrollü bir şekilde yaya ve araç girişine açmayı planlıyoruz. Sonrasında da 20/25 Mart’ta bu viyadüğün tamamını hastane geçişiyle birlikte trafiğe açacağız. Projede yollar ve yan yollar bittiğinde trafik çilesi son bulacak. Tek gidiş geliş olan köprüler yıkılacak ve yerine trafiği rahatlatacak köprüler yapılacak. Geçiş projesiyle birlikte meydana gelen trafik kazaları en aza indirilmeye çalışılacak. Proje kapsamında alttaki rekreasyonel alanların, prestij kaldırımların, sinyalizasyon alanlarının ve yayaların sosyal alanlarının yapımı kalacak” ifadelerini kullandı.

Şimdiden hayırlı olsun

Konuşmasını, “Bu proje alanı Silivri’mizin yoğun olarak kullanılacak bir alanı olduğu için alttaki 20 bin metrekare hem yeşil alanın hem de prestij kaldırımların yapımını Silivri’ye yakışacak bir şekilde yapılması için Karayolları Genel Müdürlüğünden yetki istedim” şeklinde sürdüren Yılmaz, “Çünkü ben burada insanların sosyalleştiği, kadın üreticilerin kermesler yaptığı ve engelli çocuklarımızın zaman zaman etkinliklerini yaptığı bir cazibe alanı hayal ediyorum. Bu alanda çiçek satış reyonları olabilir ama Silivri Belediyesi olarak burada kesinlikle kâr getirecek ve şahısların işleteceği bir mekânı düşünmüyoruz. Burası tamamen sosyal belediyecilik mantığıyla sosyal donatıların olacağı çok kıymetli bir alan olacak. Silivri Şehir Geçişi Projesinin birçok etabı var. 2024 yılının sonunda devam eden çalışmaların hepsi tamamlandığında pırıl pırıl ve ışıl ışıl aydınlatmasıyla, çevre düzenlemesiyle ve yol güvenliğiyle Silivri'yi rahatlatan bir proje olacak. Silivri’mize şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.