Vaatti, hayal oldu

AKP’nin seçim öncesi dilinden düşürmediği 15 bin öğretmen ataması yarı yarıya azaltıldı

Vaatti, hayal oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), daha önce duyurduğu 15 bin kadrolu öğretmen atamasını sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesinin ardından boşalan 6 bin 575 kadroya düşürdü. MEB, başvuruların 27 Haziran-4 Temmuzda atamaların ise 6 Temmuz 2011 tarihlerinde yapılacağını açıkladı. Ataması yapılan öğretmenler, 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren göreve başlayabilecek.

MEBden yapılan açıklamada, bakanlıkça 12-26 Mayıs 2011 tarihleri arasında başvuruya açılan 30 bin öğretmen kadrosuna sözleşmeli pozisyonda görev yapanlardan, kadroya geçmek üzere başvuran ve KPSS puan üstünlüğüne göre kadrolu öğretmenliğe ataması yapılanlardan boşalacak pozisyonlara daha önceki yıllarda olduğu gibi sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi yapılacağının duyurulduğu anımsatıldı. Açıklamada, 4 Haziran 2011 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 632 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri çerçevesinde, resmi eğitim kurumlarında halen görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenliğe geçişlerine imkân sağlandığı belirtilerek bu kapsamda görev yapanların başvuruları doğrultusunda 14 Haziran 2011 tarihinde kadroya geçişlerinin yapıldığı kaydedildi. 1 Haziran 2011 tarihinde yapılan kadrolu öğretmen ataması kapsamında ilk atama çeşidiyle atanan 14 bin 277 sözleşmeli öğretmenden, söz konusu kararname çerçevesinde kadrolu öğretmenliğe geçenlerden boşalan ve boş olan toplam 6 bin 575 kadroya yeniden kadrolu öğretmen ataması yapılacağı bildirildi.

60 bin atama yapılmalı

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada MEBin 2011 yılı için ağustos ayında 55 bin öğretmen ataması yapılacağına ilişkin açıklama yaptığını anımsattı. 1 Haziranda seçim yatırımı olarak 28 bin 486 öğretmen ataması yapıldığını belirten Koncuk, söz konusu atamaların yaklaşık 15 bininde sözleşmeliler kadroya geçirildiği için yeni atanacak öğretmenlerin mağdur olduğunu kaydetti. Koncuk, MEB, 6 Temmuz tarihinde 6 bin 575 kadrolu öğretmen ataması yapılacağını açıkladı. Başbakanın açıklamasına göre MEBin ağustos ayında atayacağı öğretmen sayısı ise sadece 10 bin. Bu kadar az sayıda alım ne atama bekleyen öğretmenlerin talebini, ne de öğretmen ihtiyacını karşılayacaktır diye konuştu. Koncuk, öğretmenlerin yaşadığı belirsizliğe son verilmesi ve ağustos ayında en az 60 bin kadrolu öğretmen ataması yapılmasını istedi

YORUM EKLE
YORUMLAR
latif şener
latif şener - 9 yıl Önce

sayın yetkililer sizlerden bu zulüme son vermenizi 30 bin kadrolu atama sonucu sözleşmelilerden boşalan kadrolara tamıtamamına 14277 atama yapmanızı yüksek sesle haykırıyoruz ve biraz merhamet insaf diliyoruz

ahmet
ahmet - 9 yıl Önce

Nimet Hanım Sözünü tutmayım tükürdüğünü yalamıştır

Alper Tunga
Alper Tunga - 9 yıl Önce

Biz günlerdir 6 Temmuz atamasının olması için çaba gösteren öğretmen adaylarıyız. Günlerce uğraşmasak muhtemelen 6575 kişilki alımı da yapmayacaktınız. Tama amacımıza ulaştık derken gördüğümüz rakam karşısında şaşkına döndük. Bu kadar haksızlığı bize reva gördüğünüze inanamıyoruz. Sözünü verdiğiniz 14277 kişilik kontenjanla alımını gerçekleştirmek istediğiniz 6575 kişilik kontenjan arasında tam 7702 kişi var. yani sözünü verdiğiniz rakam almayı planladıgınız rakamın 2 katından bile fazla... Bizi okumuş insanları bu şekilde kandıramayacaksınız. Hakkımızı yedirtmek istemiyoruz. Yiyemeyeceksiniz. O nedenle bir an önce bu hatanızdan da dönün ve kontenjanımızı söz verdiğiniz rakama çıkarın.

SIRADAKİ HABER