10 mahallede yasak kalktı

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde 14 Mart’tan bu yana devam eden sokağa çıkma yasağı ilçenin 10 mahallesinde kısmen kaldırıldı.

10 mahallede yasak kalktı
 Nusaybin İlçesi’nde hendek kazan, barikat kuran, patlayıcı tuzaklayan PKK’lılara yönelik düzenlenen operasyonlar için 14 Mart günü ilan edilen sokağa çıkma yasağı, Mardin Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, ilçenin 10 mahallesinde yasağın kısmen kaldırıldığı, 6 mahallede ise yasağın devam edeceği bildirildi.


Valilik tarafından, konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Nusaybin İlçesi’nde artan terör olayları nedeniyle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilebilmesi için 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri gereğince 14 Mart 2016 saat 00.00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.
Yeni Turan Mahallesi, Yeşil Kent Mahallesi, Mor Yakup Mahallesi, 8 Mart Mahallesi, Gırnavas Mahallesi, Devrim Mahallesi, Selahaddin Eyyubi Mahallesi, Çatalözü Mahallesi, İpekyolu Mahallesi ve Barış mahallesinde ise ilan edilen sokağa çıkma yasağı 25 Temmuz 2016 Pazartesi günü saat 14.00 itibariyle kaldırılmıştır.Ancak bu mahallelerde 30 gün süreyle akşam 21.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı devam edecektir.

İlgili kanun hükümlerince, Abdulkadir Paşa Mahallesi, Fırat Mahallesi, Dicle Mahallesi, Yenişehir Mahallesi, Zeynel Abidin Mahallesi ve Kışla Mahallesi’nde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ikinci bir emre kadar devam edecektir. Vatandaşlarımızdan yasak olan mahallelere, can güvenlikleri açısından girilmemesi ve bu konuda hassasiyet gösterilmesi önemle rica olunur. Ayrıca vatandaşlarımız, Nusaybin ilçemizde terör örgütünün verdiği hasar ve zararların tespiti için Nusaybin Kaymakamlığı’na, ikamet ettikleri ilçe kaymakamlıklarına ve Mardin Valiliği’ne başvuru yapabileceklerdir. Vatandaşlarımıza, can ve mal güvenliklerinin sağlanması amacıyla uygulanan sokağa çıkma yasağından dolayı gösterdikleri hassasiyetten ötürü teşekkür ederiz" denildi.

ÇATIŞMALARIN İZLERİ ORTAYA ÇIKTI

Yasağın kalktığı ilçede PKK’lıları yönelik düzenlenen operasyonlarda çatışmaların izleri de ortaya çıktı. 134 gün sonra evlerinden çıkan vatandaşlar, yaralarını sarmaya çalışırken, bazı esnaflar işyerlerini açarak temizlik yapmaya başladı. Vatandaşların büyük bölümü de sokağa çıktığı ilk saatlerde günlük ihtiyaçlarını karşılamak için alış veriş yaptı.
Çatışmalar sırasında işyerleri tahrip olan esnafların büyük üzüntü yaşadıkları görüldü. Esnaflardan Zeynel Kayhan, işyerinin bulunduğu pasajın büyük hasar gördüğünü belirterek, "Bir de zarar gören eşyaların üzerine 1 dolar atmışlar. Bu 1 doların atılışı da manidardır. Şimdi bu 1 dolar ne manaya geliyor, tüm darbecilerin üzerinde 1 dolar çıktı. Yaptıkları bu tahribatı da neyi yansıtıyor anlamaya çalışıyoruz" dedi.

Bu arada çatışmaların yoğun olarak yaşandığı ve halen sokağa çıkma yasağının sürdüğü Abdulkadir Paşa Mahallesi, Fırat Mahallesi, Dicle Mahallesi, Yenişehir Mahallesi, Zeynel Abidin Mahallesi ve Kışla Mahallesi’nin etraflarının de tel örgülerle çevrildiği ve tellerin üzerine Türk bayrakları asıldığı görüldü. Bu mahallelerde bulunan binalarda ise büyük hasarların olduğu gözlendi.
Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2016, 09:27

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER