İBB'den mezar iddiasına yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ''500 bin liraya mezar satışı yapıldığı'' iddiasına ilişkin, mezar yerlerinin üçüncü kişilere satılmasının, noter kanalı ile devredilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

 İBB'den mezar iddiasına yanıt

Bazı internet siteleri '500 bin liraya mezar taşı' satıldığını iddia etmişti.

Belediyeden yapılan açıklamada, mezarlıkların tahsisi ve ücret tarifesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararı ile yapıldığı kaydedildi. 

Mezar yerlerinin üçüncü kişilere satılmasının, noter kanalı ile devredilmesinin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, ilgili yönetmeliğin 7. maddesinin (b) bendindeki ''Mezar yeri tahsisleri; ölen kimsenin sırasıyla eşi, oğlu-kızı, ana-babası, kardeşi gibi en yakın mirasçılarına yapılır ve ilgili kişiye Mezar Yeri Kullanma Belgesi verilir. Cenazenin gömülü olduğu mezar yerini, ortak varislerden (çocuklar, kardeşler gibi), satın almak için müracaat eden ilk varise tarifedeki ücret tahsil edilerek Mezar Yeri Kullanma Belgesi verilir'' hükmü gereğince tahsisin gerçekleştirildiği, mezar yerinin varisleri dışında üçüncü bir şahsa tahsisinin mümkün olmadığı bildirildi. 

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanarak yürürlüğe giren fiyat tarifesinde, kuruma bağlı mezarlıkların fiyatlarının açıkça yer aldığı kaydedilen açıkalamada, 2012 yılı ücret tarifesine göre, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda 1 kişilik dolu mezar yeri ücretinin (cenaze anında) 5 bin lira, dolu yanı boş mezar yeri ücretinin 9 bin lira, 1 kişilik boş mezar yeri ücretinin 18 bin lira olarak uygulandığı belirtildi. 

Açıklamada, ''Müdürlüğümüzce ücret tarifesinde belirtilen ücretler dışında herhangi bir ücret talep edilmemekte, Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesi olan ibb.gov.tr adresinde müdürlüğümüze ait yönetmelik ve ücret tarifesi bulunmaktadır'' denildi. 

İnternet sitelerinde ve gazetelerde çıkan mezarlık ücretlerinin ''tamamen'' hayal mahsulü olduğu, mezar yerinin kamu alanı olduğundan ticari bir meta olarak değerlendirilerek alınıp satılayacağı kaydedilen açıklamada, 

''Mezar yeri tahsisi için düzenlenen kullanma belgesi, tapu yerine geçmez. Mezarlıklar sadece tahsis amaçlıdır. Cenaze defin ücretleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz yapılmaktadır. Mezar yeri alıp sattığını iddia edenler vatandaşı dolandırarak mağdur duruma düşürmektedirler. Bu iddialarla ilgili daha önce de Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuştur'' ifadelerine yer verildi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2012, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER