İftar yemeğinden 100 kişi zehirlendi

Edirne’nin Keşan İlçesi’nde aşevi tarafından iftar için dağıtılan yemekten zehirlenen çoğu çocuk yaklaşık 100 kişi hastaneye kaldırıldı.

İftar yemeğinden 100 kişi zehirlendi
 EDİRNE’nin Keşan İlçesi’nde aşevi tarafından iftar için dağıtılan yemekten zehirlenen çoğu çocuk yaklaşık 100 kişi hastaneye kaldırıldı.


Keşan İki Minareli Çarşı Camii Aşevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği bünyesinde Yenimescit Mahallesi’nde faaliyet gösteren aşevinde dün yaklaşık yaklaşık 1000 kişiye Keşan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca sağlanan erzaklarla yapılan ezo gelin çorbası, kıymalı mercimek ile salçalı makarnadan oluşan iftarlık yemek dağıtıldı. İftardan sonra çoğu çocuk yaklaşık 100 kişi mide bulantısı, kusma, ishal, baş dönmesi şikayetleriyle ambulans ve özel araçlarla Keşan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Gıda zehirlenmesi tanısıyla tedavi altına alınarak serum takılan yaklaşık 100 kişi, acil servis ve polikliniklerin bulunduğu binada oluşturulan bölümde müşahede altına alındı.

Görevli tüm doktorlar hastaneye çağrıldı. Yapılan muayene ve kontrolde zehirlenenlerin hayati tehlikesi bulunmadığı belirlendi. Bazı hastalar tedavilerinin ardından taburcu edildi. Hastane önünde toplanan hasta yakınları ise, gelişmelere tepki gösterdi. Polis, hastane önünde güvenlik önlemi aldı.

ALINAN NUMUNELER İNCELEMEYE GÖNDERİLDİ

Keşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü görevlileri, aşevindeki yemeklerden alınan örnekleri Edirne Gıda Kontrol Laboratuarı’na gönderdi. Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı da, Keşan Devlet Hastanesi’ne giderek İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ergün Kurtar, Hastane Yöneticisi Op. Dr. Nurettin Alparslan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Gökhan Kıyım ile doktorlarla görüşerek, hastaların durumuyla ilgili bilgi aldı.

"BİR ŞEY SÖYLEMEK YANILTICI OLUR"

Kaymakam Dınkırcı, zehirlenenlere tıbbi açıdan gerekli müdahalenin yapıldığını bildirirken, "İlçe Sağlık ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüz durumu değerlendirecek. Şu an itibariyle sağlık yönüyle ilgileniyoruz. Daha sonra gereken çalışmalar yapılacak. Tahliller sonuçlanmadan bir şey söylemek yanıltıcı olur" dedi. Olayla ilgili çok yönlü olarak başlatılan soruşturma sürüyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 08:48

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER