Madencilerin tamamının cesedine ulaşıldı

Dünya Madenciler Günü'nde madende can verenlerin cesetlerine ulaşıldı.

Madencilerin tamamının cesedine ulaşıldı
 Ermenek'teki maden ocağında mahsur kalan işçilerden 3'ünün cansız bedenine sabaha karşı, 1'ininkine ise sabah saatlerinde ulaşıldı. Arama çalışmalarında son madencinin cansız bedeni de yine sabah saatlerinde bulundu.

Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde 28 Ekim günü eski ocakta biriken suyun basması sonucu 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağında sabaha karşı 3 işçinin, sabah saatlerinde ise 1 işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Son 4 işçiyle birlikte ocaktan cesedi çıkartılan işçi sayısı 17'ye yükselirken kalan 1 işçinin kurtarılması için çalışmalar sürüyor.

Ermenek İlçesi Pamuklu Köyü Cenne Mevkii'nde Has Şekerler Madencilik Şirketi'ne ait linyit ocağında eski ocakta biriken suyun basması sonucu 18 işçi mahsur kaldı. Yapılan kurtarma çalışmalarında 6 Kasım'da 2, 17 Kasım'da 2, 18 Kasım'da 6, 29 Kasım'da 2, 2 Aralık günü 1 işçi olmak üzere 13 işçinin cansız bedeni ocaktan çıkartıldı.

Facianın 38'inci gününde sabaha karşı 3 işçinin daha başyukarı bölümünde cesedine ulaşıldı. Daha sonra ise 1 işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Ulaşılan 4 işçiden 1'inin cesedi ocaktan çıkartılıp Ermenek Devlet Hastane Morgu'na kaldırıldı. Diğer 3'ünün cesedinin de ocaktan çıkartılması için çalışmaları sürüyor. Bugün cansız bedenleri bulunan 4 işçiyle birlikte cesetleri çıkartılan işçi sayısı 17'ye yükseldi. Kalan 1 işçiyi arama çalışmaları devam ediyor. 4 işçinin kimliğinin Ankara Adli Tıp Kurumu'ndan yapılacak DNA testinden sonra belirleneceği öğrenildi.

SON İŞÇİNİN DE CESEDİNE DE ULAŞILDI


Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde 28 Ekim günü eski ocakta biriken suyun basması sonucu 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağında sabah saatlerinde 4 işçinin bulunmasının ardından son işçinin de cesedine ulaşıldı. Son madencinin cesedinin de bulunmasıyla birlikte facinın 38'nci gününde 18 işçininde cansız bedeni madenden çıkartılmış oldu. AFAD, bugün bulunan 5 kişinin cesediyle birlikte, ocakta mahsur kalan işçi kalmadığından çalışmalarında sonlandırılacağı belirtildi.

Ocaktan bugüne kadar Kerim Haznedar, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Hüsnü Çolak, Osman Çoksöyler, Hüseyin Çolak, İsmail Gürses, Uğur İlhan, Mehmet Tokat, Tezcan Gökçe, Recep Çiloğlu, Mehmet Baha ve Ömer Cansu'nun cansız bedenleri çıkartılırken arama kurtarma çalışmaları Kamil Yaman, Hüseyin Gültekin, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer ve Ali Haznedar için yürütülüyordu.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 08:59

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER