Öcalan’ın ikinci eşi albayın kızı çıktı

Ergenekon iddianamesinde, Abdullah Öcalan’ın ikinci eşi, Eskişehirli bir albayın kızı olan Meral Kıdır’ın da adı geçiyor.

Öcalan’ın ikinci eşi  albayın kızı çıktı
 

İddianamede sanık  Veli Küçük’ün Meral Kıdır’la sık sık görüştüğü yer aldı. Kıdır, 1982’deki PKK 2’nci kongresinde, bir MİT mensubunun kızı olan Öcalan’ın ilk eşi Kesire Öcalan ile birlikte yer alan 2 kadından biriydi. 

Ergenekon iddianamesinde yer alan bilgilere göre tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Abdullah Öcalan’ın 2’nci eşi, Devrimci Halk Partisi kurucusu Meral Kıdır’la görüşüyordu. Türkiye gazetesinde dün yayımlanan habere göre, iddianamede şu ifadeler yer aldı: “Veli Küçük’ün Giresun’da görev yaptığı dönemde Devrimci Halk Partisi’nin  (DHP) Dursun Karataş’la arasının iyi olduğunu, Öcalan’la da arasının iyi olduğunu, bunun başında da Meral Kıdır isimli bir bayanın olduğunu ve bu bayanın cezaevinde olduğunu, Veli Küçük’ün bu bayana mektup göndererek; Meral, Dursun’a söyle benim bölgemde PKK ile ittifakı bozsunlar dediğini, daha sonradan Meral Kıdır’ın Dursun’a mektup göndererek ‘Dursun, ben Veli Küçük’ün bölgesinde eylem yapmam. Siz bu hatayı Bedri Yağan’la birlikte yapmıştınız. Ben bu hatayı yaparak örgütümü helak etmem’ dediğini anlattığını, Meral Kıdır’la sık sık görüştüğünü...” 

1978’de PKK’YA KATILDI 


Eskişehirli bir albay kızı olan Meral Kıdır, 1978’de PKK’ya katıldı. 1982’de yapılan PKK 2’nci kongresinde, bir MİT mensubunun kızı olan Öcalan’ın eşi Kesire Öcalan ile birlikte yer alan 2 kadından biriydi. Öcalan’ın 2’nci eşi olarak bilinen Kıdır, 1990’da Türkiye’ye dönerek Devrimci Halk Partisi’ni kurdu. 1994’te DHP’ye yönelik operasyonda  yakalanan, DHP İzmir sorumlusu, 1990’da Bahriye Üçok’a bombalı paketi teslim eden kargo çalışanı Gülay Calap’tı. 

Meral Kıdır da bu operasyonla cezaevine girdi. Kıdır, PKK ile sol örgütler arasında bağlantı sağlıyordu. Öcalan’ın lise arkadaşı Yakup İnce, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda şunları söylemişti: “Duyduğumuza göre bu işi MİT takip etmiş. Peşine bir binbaşıyı takmışlar, onun kızı ile evlendirmişler. Bir çocukları olmuş. Şu anda 21 yaşında diyorlar. Ama boşanmış. Bugün eşi ve çocuğu ile alakası yok.”

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2012, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER