Zeytinburnu esnafını ziyaret ettiler

BDP'nin desteklediği bir grup bağımsız milletvekili, 18-22 Temmuz tarihleri arasında yaşanan olayların ardından Zeytinburnu esnafını ziyaret etti.

Zeytinburnu esnafını ziyaret ettiler
Veliefendi Mahallesi'ne gelen İstanbul milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel, Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, BDP İstanbul İl Başkanı Hüseyin Barış ve BDP il yöneticileri, olaylardan zarar gören esnafa ziyaret etti.

BDP Zeytinburnu ilçe binasını da ziyaret eden gruptan Sırrı Süreyya Önder, Zeytinburnu'nda provokasyon sonucu yaşanan olaylardan herkesin çıkarması gereken dersler olduğunu söyledi.

Önder, ''Buna benzer, ötekini yanında istemeyen zihniyetin Norveç'te neler yapabileceğini gördük. Çünkü faşizmin aklı ve vicdanı yoktur. Çoğunun dışarıdan gelmiş olduğunu tespit ettiğimiz organize çete, burada barış ve kardeşlik ortamını dinamitlemek istemiştir'' şeklinde konuştu.

Olayların başladığı günden itibaren Zeytinburnu'nda olduğunu söyleyen Önder, ''Halkı galeyana gelmiş gibi gösteriyorlar. Böyle bir şey yok. Bu iş çok üzücü boyutlara varmadıysa, Zeytinburnu'ndaki insanların gösterdiği büyük duyarlılık ve özveri sayesindedir. Emniyet 1-2 gün yetersiz kalmıştır. Biz müdahale edince emniyet tedbirlerini almıştır'' dedi.

İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de BDP il ve ilçe yöneticilerinin Zeytinburnu'ndaki gerginliği önlemek için büyük çaba sarf ettiğini belirterek, ''Halkımız son olaylarda çok öfkeliydi. Burada yaşayan Kürt asıllı vatandaşların şikayeti, hiçbir şekilde rolleri olmamasına rağmen bu olaylardan sorumlu ve suçlu tutulmak oldu'' diye konuştu.

Zeytinburnu'nda yaşananların Türkiye'ye örnek olması gerektiğini kaydeden Tuncel, ''Zeytinburnu Kürtlerindir, Türklerindir, Lazlarındır, Çerkezlerindir, göçmenlerindir, burada yaşayan halklarındır. Biz bunu doğru kuramazsak ne yazık ki burada yaşanan bu gelişmeleri de çok doğru okuyamamış oluruz'' dedi.

Konuşmaların ardından gruptakiler, olaylar sırasında hasar gören kahve ve internet kafe sahipleriyle görüştü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER