Anımız bir acımız bir!

Anımız bir acımız bir!
Silivri Belediye Meclisi şubat ayı toplantısında konuşan Volkan Yılmaz, Türkiye’de ve dünyada meydana gelen depremlerden hareketle afetle mücadele ve kentsel dönüşüm konusunun önemine dikkat çekti.

Yılmaz, “Anımız bir, acımız bir, adımız bir diyerek deprem bölgesinden elimizi hiç mi hiç çekmedik ve çekmeye de niyetimiz yok” dedi

Silivri Belediye Meclisi 2024 yılı şubat ayı meclis toplantısının 1. birleşiminin 1. oturumu meclis üyelerinin katılımıyla, belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya başkanlık eden Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, açılış konuşmasında şubat ayının önemli gün ve haftalarına değinirken, bu ay içerisinde ebediyete irtihal eden siyaset, devlet, kültür ve sanat insanlarını da andı.

Gündeme geçilmeden önce grupları adına söz alan MHP Grup Başkanvekili Sultan Aşkın, AK Parti Grup Başkanvekili Salim Çavdar ve CHP Grup Başkanvekili Melih Yıldız, ülke gündemi ve yerel gündemlerle ilgili görüş ve temennilerini aktardı. Toplantıda 13 gündem maddesinin komisyona gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Eimizi hiç çekmedik

Toplantı gündemine geçmeden önce bir konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz; “Dünyanın ve ülkemizin maruz kaldığı deprem gerçeğinden hareketle afetle mücadelenin ve kentsel dönüşümün önemi çok ama çok büyüktür. 6 Şubat sabahı meydana gelen depremde haberi alır almaz Afet Koordinasyon Merkezi ekiplerimizin deprem bölgesine intikaliyle burada birçok faaliyetimiz ve birçok yardımlarımız oldu. Defne, Kumlu ve Belen’de içerisinde tüm yaşam malzemelerini barındıran 300’e yakın çadırın olduğu 3 tane çadır köy kurduk. Yine Antakya Zülüflühan bölgesinde 81 konteynerden oluşan konteyner kentimizi, Kumlu ilçemizde de 105 briket evden oluşan briket evlerimizi ve tefrişatlarını hazırladık. 3 çocuk kütüphanesi, 3 oyun parkı, 3 sosyal tesis ve 3 tane aşevini bölgede hızlı bir şekilde inşa ettik. Silivri Kaymakamlığı, Silivri Kızılayı, Silivri Belediyesi ve Silivri’deki tüm vatandaşlarımızın iş birliğiyle toplamda muhtelif yardımlardan oluşan 224 tırı da bölgedeki depremzedelerimizin hizmetine sunduk. ‘Anımız bir, acımız bir, adımız bir’ diyerek deprem bölgesinden elimizi hiç mi hiç çekmedik ve çekmeye de niyetimiz yok” dedi.

411 yapıyı yıktık

Silivri Belediyesinin afetlerle mücadele noktasındaki hizmetleriyle ilgili bilgiler veren Yılmaz, “Deprem gerçeği yakın zamanda yaşadığımız bu acı örneklerle hepimizin malumu bir konudur. Silivri Belediyesi olarak geride bıraktığımız 5 yılda gerek kentsel dönüşüm gerekse planlar konusunda çok kapsamlı çalışmalar yaptık. Şehrimizde mikro bölgeleme çalışmalarını yapma yetkisi, görev ve sorumluluğu İBB'de olmasına rağmen şehrimizdeki tüm mikro bölgeleme çalışmalarını yaptık. Zemin etütleri çalışmalarımızı bitirerek Kentsel Dönüşüm Stratejik Belgemizi hazırlayıp İBB’ye ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına onaylattık. 2021 yılında deprem belki de bu kadar net konuşulmazken çalışmalarımıza başlayıp Afet Koordinasyon Merkezimizi Kurarak bir ön aldık. Yine şehrimizdeki 411 riskli yapının yıkımını gerçekleştirdik. Türkiye'de profesyonel arama-kurtarma ekibi yetiştirip AFAD'a akredite olan ve arama-kurtarma eğitimleri verebilecek aplikasyonu alan ilk belediye olduk. 2021 yılında tüm belediyeler içerisinde 175 bin kişiye afet eğitimi vererek en fazla afet eğitimi veren belediye olduk. Bin 350 vatandaşımızı Temel AFAD Gönüllüsü, 310 vatandaşımıza Destek AFAD Gönüllüsü, 35 Mahalle Muhtarımızı Destek AFAD Gönüllüsü ve 683 vatandaşımızı da Hazır Afet Timleri olarak kazandırdık. Herhangi bir afet anında iletişimin hiç kopmayacağı ve kesintisiz süreceği bir yatırım kapsamında Turkcell ile protokol imzaladık. Kentsel dönüşümü sürdürebilmek adına bir şirket kurduk. Silivri İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (SİYTAŞ) adını verdiğimiz şirketimiz ve Saral İnşaat iş birliğiyle 122 tane konutun dönüşümünü tamamladık. AFAD ile lojistik merkezimizi yaptık” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.