Beylikdüzü, Vira İstanbul İle Yeni Sosyal Donatılara Sahip Olacak

Beylikdüzü, Vira İstanbul İle Yeni Sosyal Donatılara Sahip Olacak
Beylikdüzü Belediyesi ve Gül Proje ile ortaklaşa hazırlanan toplamda 630 milyon TL'lik yatırımın yapılacağı Vira İstanbul Projesinin tanıtımı lansmanı, Shangri - La Bosphorus Otel'de yapıldı.


Beylikdüzü, Vira İstanbul İle Yeni Sosyal Donatılara Sahip Olacak
Projeyi anlatan Başkan Ekrem İmamoğlu, işe %35 oranında ortak olduklarını söyleyerek "Hasılat paylaşımı modeliyle bu kaynak % 30 daha artabilecek. Ayrıca önemli birçok sosyal tesis ilçeye kazandırılacak. Projenin, 74 bin 500 metrekarelik kısmını yeşil alanları ve sosyal donatılar oluşturuyor. Vira İstanbul'un da en çekici tarafının kazanılan doğal mekanlar olacağını düşünüyorum" diye konuştu ve işbirliğinin hayırlı olmasını diledi.

Beylikdüzü Belediyesi, İstanbullulara ve ilçe sakinlerine her açıdan fayda sunacak, yaşamlarına değer katacak bir girişime Gül Proje ile başladı. Vira İstanbul adında projenin inşasına Kavaklı'da başlandı. Belediyelerin kaynak yaratmak için kullandıkları arazi satışı yönteminin aslında bir kaynak israfı olduğunu tespit eden Beylikdüzü Belediyesi daha çok ve daha kaliteli hizmet için kaynak yaratma konusunda öncü bir model benimsedi ve 92 bin metrekarelik bir arazisini hasılat paylaşımıyla değerlendirmeye karar verdi. Açılan ihaleyi kazanan Gül Proje, sözleşme gereği yapılacak konut ve işyerlerinin satışının toplam gelirin yüzde %35'ini Beylikdüzü Belediyesi'ne ödemeye taahhüt etti. Belediye ayrıca sözleşmeye, açık ve kapalı havuzlar, idari bina, kreş gibi sosyal donatıların bulunacağı kapsamlı bir sosyal tesisin de ihaleyi kazanan Gül Proje tarafından ücretsiz olarak Beylikdüzü'ne kazandırılması maddesini koydu.

Projede Beylikdüzü Belediyesi'ne Ait Kamu Alanı Da Olacak

Barış Mahallesi Volvo Kavşağı üzerinde bulunan ve eski kurbanlık alan olarak bilinen arazide hasılat paylaşımı sonucu yapılan 1.156 konut ve 39 cadde mağazasından oluşacak "Vira İstanbul" projesinin, 74.500 metrekarelik kısmı, yeşil alanlara ve sosyal donatılara ayrılıyor. 50 m2'den başlayıp 200 m2'ye kadar çıkan 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 seçeneklerinden oluşan konutlar, 17 blok halinde yükselecek. Ulaşımın son derece kolay olduğu Vira İstanbul, E-5 ve Metroya 2 dakika, Kavaklı Sahil ve denize sadece 3 dakika uzaklıkta yer alıyor. Açık hava okuma alanları, gezinti yürüyüş yolu, sauna, sosyal tesis, kafeterya, süs havuzları, çocuk oyun alanları, fitness alanları, misafir otoparkı, kapalı otopark, paten ve kayak alanları, hamam, basketbol sahası, tenis kortu, yüzme havuzu, renk ve kelebek bahçeleri, çim amfi, yeşil meydan, dinlenme alanı, açık hava sineması ve cep sineması gibi zengin sosyal donatılara sahip olacak Vira İstanbul, eğitim kurumlarına olan yakınlığı ile eğitimde ve güvenlikte ilk 5'in içinde yer alan Beylikdüzü için de doğru bir yatırım olarak görülüyor. Projede ayrıca Beylikdüzü Belediyesi'ne ait kamu alanı da olacak.

Cazibe Merkezi Yaşam Vadisi'ne Komşu

Beylikdüzü'nde yepyeni bir yaşam ortamı sunacak Vira İstanbul, ilçenin neredeyse tamamını kaplayan park projesi 1 Milyon M2'lik Yaşam Vadisi'ne de komşu oluyor. Toplam 6 etaptan oluşacak ve her biri farklı temalara sahip olacak Yaşam Vadisi'nin de 1. Etap'ı 154 bin m2 'lik alanda tamamlanmak üzere. Gezinti, bisiklet, koşu ve yürüyüş yolları, akülü tren ile vadi gezisi, çim teraslar, biyolojik gölet, sanat atöyeleri ve sergi alanları, şelaleler ve su gösterileri, şelale kafeterya ve restoran, oyun alanları, bitki gösteri alanları, sosyal etkinlik alanları, Ertuğrul Fırkateyni 125. Yıl Anı Parkı, Sarı-Siyah Anı Parkı bulunacak 1. Etap sadece Beylikdüzü için değil tüm İstanbul için cazibe merkezi haline gelecek.

"Vira İstanbul Beylikdüzü İçin Bir Kaynak"

Vira İstanbul Projesi'nin Shangri - La Bosphorus Otel'de yapılan tanıtım lansmanına katılan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, öncelikle belediyelerin arazisini toptan satarak devre dışı kalmalarını doğru bulmadığını belirterek proje ortağı olan, sorumluluk alan ve proje geliştiren bir süreçte olduklarını söyledi. %35 Belediye, %65 Gül Proje olarak hasılat paylaşımına gittiklerini ifade eden Başkan İmamoğlu, "Vira İstanbul, gelişen Beylikdüzü için yeni kaynak sunuyor. Hasılat paylaşımı modeliyle bu kaynak % 30 daha artabilecek. Ayrıca Vira İstanbul, en lokomotif alanlardan biri olan Yaşam Vadisi'nin hemen yanında parlayacak bir proje olacak" dedi. Beylikdüzü'nde 3,5 milyon m2'lik aktif yeşil alan olduğunu belirten İmamoğlu, 17 bin 500 metrekare alanın da belediyeye kalan alan olduğu ve o bölgeye yeşilin huzurunu getireceklerini vurguladı. Son olarak ortaklığın yüklenici firma Gül Proje ve Beylikdüzü Belediyesi'ne hayırlı olmasını diledi ve "Size vaat ettiğimiz İstanbul'un en huzurlu kenti Beylikdüzü'nde Vira İstanbul, bunun bir parçası olacak" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.