'Doğalgaz olsa doğalgaz dağıtırız'

'Doğalgaz olsa doğalgaz dağıtırız'
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürü Aziz Yıldırım, Türkiye Kömür İşletmelerinin rakamlarına göre Türkiye'de yılda kullanılan 104 milyon ton kömürün 14 milyon tonunun evlerde yakıldığını belirterek, ''Bunun bizim vakıflarımız tarafından dağıtılan

Yıldırım,yaptığı açıklamada, her türlü yakacağın az ya da çok hava kirliliğine yol açtığını belirterek, ''Türkiye Kömür İşletmelerinin rakamlarına göre Türkiye'de 104 milyon ton kömür kullanılmaktadır. Bunun sadece 14 milyon tonu evlerde yakacak olarak kullanılıyor. Bunun bizim vakıflarımız tarafından dağıtılan miktarı ise sadece 2 milyon ton. Yani Türkiye'de kullanılan kömürün yüzde 14'ünü biz dağıtıyoruz'' dedi.

Dağıttıkları kömür dışında kalan evlerde kullanılan yüzde 86'lık kısımın denetlenip denetlenmediğinin net olarak bilinmediğini ifade eden Yıldırım, ''Bu kömürlerin havayı kirlettiği görünmüyor, bizim dağıttığımız yüzde 14 oranındaki kömürün havayı kirliliğine neden olduğu eleştirileri yapılıyor. Biraz insaflı davranmak lazım. Rakamlar ortada'' dedi.

Vakıflar aracılığıyla dağıtılan kömürlerin 3'te 2'sinin kırsal bölgelere, 3'te birinin ise kentlere verildiğini kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti:

''Bizim yüzde 14 olarak dağıttığımız kömür, iyi-kötü denetleniyor. Biz isteriz ki yüzde 100 denetlensin. Ama her torbayı denetlemeniz pratik olarak mümkün değil. Kül miktarı, karbondioksit miktarı gibi rakamlar ölçülüyor. Bunların belli standartları var ve Türkiye Kömür işletmeleri de bu standartlara uymak zorunda. Bizim dağıttığımız kömürlerin yüzde 80-90'ı denetleniyor. En azından bir denetim var ve standardı var. Peki yüzde 87 denetleniyor mu? Denetlenmiyor.

Her yakılan şey havayı kirletir. Az ya da çok. Ama burada tabii ki dünya ölçeğinde kabul edilmiş miktarlar vardır ve bu miktarların üzerine çıkıp çıkmayacağı önemlidir. 'Bizim kömürlerimiz havayı hiç kirletmiyor' demek mümkün değil ama bizim kömürlerimiz diğerlerine göre hem miktar olarak daha az hem de diğerlerinden daha denetimli kömürlerdir.''

-''KÖMÜR DAĞITIMI AYNI ZAMANDA İSTİHDAM MESELESİ''-

Kömür yerine doğalgaz dağıtılması yönündeki önerilere de değinen Yıldırım, kömür dağıtımının sadece yakacak meselesi olmadığını aynı zamanda bir istihdam olarak da görülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'deki kömür ocaklarında pek çok işçinin evine ekmek götürdüğünü anlatan Yıldırım, ayrıca bu kömürlerin taşınmasında nakliye çalışanlarının da emekleri bulunduğunu ve para kazandıklarını dile getirdi.

Yıldırım, ''Doğalgazı biz ülke olarak dışarıdan alıyoruz. Keşke imkanlar iyi olsa da daha bu konuda farklı enstrümanlar geliştirebilsek. Doğalgaz bizim ülkemizde çıksa tabii ki doğalgaz dağıtırız. Ama dövizle ve dışarıdan alınan bir şey doğalgaz. Kömür konusu ise bir tek yakacak meselesi değildir, aynı zamanda istihdamdır'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.