Doktoru olan tek mezarlık

Doktoru olan tek mezarlık
Ankara Anakent Belediyesi'ne ait hastanenin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi ve kapatılması kararı yarın itibarıyla uygulamaya konuyor. Kapatılma nedeniyle personel mağdur durumda. Enfeksiyon uzmanı doktor, Karşıyaka Mezarlığı’na aynı unvanla atandı. Böyl
Anakent Belediye Hastanesi’nin Sağlık Bakanlığı’na devirinin tamamlanacağı 15 Ocak 2011 tarihi öncesinde, kadrosunun Sağlık Bakanlığı’na geçmesini istemeyen hastane personelinin bir kısmı yeni yerlerinde çalışmaya başladı. Karşıyaka Mezarlığı’na enfeksiyon uzmanı doktor, İskitler İtfaiye Müdürlüğü’ne atanan biyologun yeni görev yerlerinde hiçbir iş yapmadıkları, “Boşa zaman doldurdukları” öğrenildi.

Ankara Belediye Hastanesi, Anakent Belediye Meclisi kararıyla Sağlık Bakanlığı’na devredilmişti. Devir işleminin tamamlanacağı 15 Ocak 2011 tarihinden önce hastane personeline iki seçenek sunulmuştu: Çalışanlar ya kadrosunun Sağlık Bakanlığı’na devredilmesini talep edecekti ya da “mezarlık alanları, Alo Cenaze ve Alo Doğum, İtfaiye Dairesi Başkanlığı” gibi kurumlara atanacaklardı. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmak için başvurmaları yönündeki baskılara direnen 13 personelin yeni çalışma yerleri belli oldu. Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Emekçileri Sendikası’nın açtığı davanın sonuçlanmasını bekleyen sendika üyesi hastane personelinin verdiği bilgilere göre, ataması mezarlığa ya da itfaiyeye yapılan, alanında uzman doktorlar, yeni yerlerinde “görev yapmaya” başladı. Sağlık personelinin yeni yerlerinde hiçbir iş yapmadığı, boş oturdukları dile getirildi.

‘Tüm belediye hastaneleri kapanıyor’

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Selçuk Atalay, “Aile hekimliği sisteminin devreye girmesi ile birlikte tüm belediye hastanelerinin tek tek kapatıldığına” dikkati çekti. Ankara’daki Belediye Hastanesi’nde de devir gerekçesi ile hekimlerin bir süredir performans alamadığını ve mutsuz olduklarını söyleyen Atalay, mezarlıkta enfeksiyon doktorunun ne gibi bir fonksiyonunun olacağını sordu. “Ancak bakanlığa yakınsanız fonksiyonel olursunuz, değilseniz mezarlıkta çalışırsınız. ‘Ülkede hekim az’ deniyor. Elindeki hekimi, elindeki insan kaynağını doğru bir biçimde kullanamayan bir Sağlık Bakanlığı’dan söz ediyoruz. Bir taraftan mezarlıkta enfeksiyon doktoru çalıştır, bir tarafta da hekim açığından söz et. Türkiye’de hekim açığı olmadığının en açık örneğidir bu” dedi.
 

Mezarlığa doktor, itfaiyeye?diyetisyen

Tüm baskılara karşın kadrosunun Sağlık Bakanlığı’na devredilmesine itiraz eden hastane personelinden birkaçının yeni görev yerlerinin bilgisine Cumhuriyet Ankara ulaştı. Anakent Belediyesi Genel Sekreteri Altan Raşit Civan imzalı 17 Aralık 2010 tarihli ve personel görevlendirmesi konulu yazıya göre Enfeksiyon Uzman Doktor Musa Özcan Karşıyaka Mezarlığı’na yine enfeksiyon uzmanı olarak atandı. Kimyager Cemal Karakuş, biyolog Erdoğan Usta ve diyetisyen Dilek Cengiz İtfaiye Daire Başkanlığı’na, odyolog (işitme bozukluğu uzmanı) Umut Akyol Anakent Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne, psikolog Serap Keskin itfaiyeye, hemşire Esma Baytemur Sincan Aile Yaşam Merkezi’ne, memur Şevket Yaz ve hasta bakıcılar Ömer Kuşçuoğlu, İbrahim Okçu ve Lütfü Karslı ise Cebeci Asri Mezarlığı’na atandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.