En düşük ücret 30 bin 330 TL

En düşük ücret 30 bin 330 TL
Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, belediye çalışanlarıyla bir araya gelerek 2024 yılı ilk altı ayında uygulanacak zam oranını açıkladı.

Belediye Başkanı Yılmaz, “Günlük en düşük brüt yevmiye 810 TL’ye yükselirken, bununla beraber aylık giydirilmiş en düşük ücret 30 bin 330 TL oldu” dedi

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, belediye çalışanlarıyla bir araya gelerek 2024 yılı ilk altı ayında uygulanacak zam oranını açıkladı. Toplu İş Sözleşmesi’nde 2024 yılı ilk altı ayı için belirlenen zam oranı üzerinde bir zam yapan Başkan Yılmaz, “31 Aralık 2022 tarihindeki çıplak ücretlere 1 Ocak 2024 tarihinden geçerli olacak zamla birlikte, 1 yıllık değişim oranı ortalama olarak yüzde 215,4 olmaktadır” dedi. Yılmaz, sözleşmede belirtilen zam tarihlerine bakıldığında, yeni zamla birlikte 4 aylık süre sonra yansıyan zam oranının ortalama yüzde 56 olduğunu vurguladı. Yılmaz, “Toplu İş Sözleşmesine göre 1 Ocak 2024 tarihinde yüzde 20 oranında yapılması gereken zam yüzde 35 olarak uygulandığında, 31 Ağustos 2023 ile 01 Ocak 2024 tarihleri arasındaki 4 aylık sürede zam oranı 56,3 olmuştur” diye konuştu. Yüzde 35 olarak uygulanacak 2024 yılı ilk altı ay ile birlikte günlük en düşük brüt yevmiye 810 TL’ye yükselirken, bununla beraber aylık giydirilmiş en düşük ücret 30 bin 330 TL oldu.


Kirli bilgi yayılıyor

Toplantıda belediye çalışanlarına teşekkür eden Başkan Yılmaz, “Bugün burada sizlerle bir arada olmamızın 2 önemli gerekçesi var. Birincisi, sizlere teşekkür etmek içindir” ifadelerini kullandı. İkinci gerekçeyi de paylaşan Yılmaz, “Yanlış ve çarptırılmış kirli bilgilerle mesai arkadaşlarımızın çalışma şevkinin kırılması ve belediyemiz bünyesinde iş barışının bozulması tehlikesi karşısında bazı gerçekleri Belediye Başkanı olarak birinci ağızdan direkt muhatapları ile paylaşmak istememdir. Belediyeler, beldelerinde yaşayan 7’den 77’ye herkese beşikten mezara kadar hizmet etmekle yükümlü olan kamu kurumlarıdır. Yapacakları iş ve işlemler de yasalarla belirlenmiştir. Belediyeler, yükümlülüklerini görevli olan memur ve işçiler ile yerine getiriler. Bu görevlerini yerine getirirken gerekli olan mali kaynakları, merkezi hükümet payları ile hizmet karşılığı tahsil edilen emlak vergisi ve sair harçlardan oluşur. Belediyeler ticari kuruluşlar olmadığı için de yapılan işlerden doğacak kar gibi gelirlere sahip olamazlar. Gelir ve giderlerini disiplin altına alamayan kişi ya da ticari kuruluşların akıbeti ne ise belediyelerin de odur" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.