Her yere seçim bayrağı asılamayacak

Her yere seçim bayrağı asılamayacak
İçişleri Bakanı Atalay değişen seçim kanunu ile birlikte artık seçime katılacak partilerin bayraklarını sadece kendi parti binaları ile seçim ofislerine asabileceğini söyledi.

Batman’da Güneydoğu’daki 5 ilin vali ve güvenlik yetkilileri ile seçim güvenliği toplantısı yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, NTV’ye açıklamalarda bulundu. Bölgedeki görevlilerin görüşlerini ve ihtiyaçlarını dinlediklerini kaydeden Atalay şunları söyledi;

“Bu toplantıda bir genel güvenliği bir de seçim güvenliğini konuşuyoruz. Geçen 12 Eylül’de yapılan halk oylmasında güvenlik güçlerimiz çok başarılıydı. Bu genel seçimde de aynısı olsun istiyoruz.

Seçim tarihi komisyonda 12 Haziran olarak belirlendi. Bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda konuşulacak ve seçim takvimi başlayacak. Bu sürede idare ve İçişleri Bakanı’nın ülke güvenliği sağlamak görevidir. Herkes, her parti rahatça propaganda yapabilmelidir.

Seçimde herkes iradesini sandığa yansıtmalı.

Hassasiyetimiz seçimler güvenlik içinde ve vatandaşın özgürce iradesini göstereceği şekilde yapılsın. Halk oylamasından ileri, her şeyin güvenlik içinde olduğu bir seçim ortamı istiyoruz. Bunun için en ileri tedbirleri alacağız.

Biraz erken başladık çünkü özellikle genel seçim daha büyük bir hassasiyet gerektiriyor.

Bu seçim kanunu değişikliği hem güvenlik güçlerimimizin işlerini kolaylaştırıyor hem de vatandaşlarımıza kolaylıklar sağlıyor.

Bu seçimde öyle her yerde seçim bayrakları olmayacak. Sadece partiler kendi parti bina veseçim bürolarının önüne bayraklar asabilecekler, bir de resmi ilan bilboardlarında.

GÜVENLİK GÜÇLERİ
Güvenlik görevlileri için önceden bir sınır vardı, seçim sandığının bulunduğu binadan 100 metreden ötede dururlardı. Şimdi o sınır 15 metre olurdu. Daha önce sadece sandık kurulu başkanı güvenliği çağırabilirdi. Artık sandık görevlileri de çağırabilecek. Bunlar da güvenlik görevlilerimizi görevini kolaylaştıracak.

KADIN CİNAYETLERİ
Toplu kadın cinayetleri diyemeyiz. Ancak tüm olaylarının tekil tekil üzerine gidiliyor.

SİYASETTE ÜSLUP
Her şeyin açık konuşulduğu ve vatandaşlarla paylaşıldığı bir seçim ortamı olsun. Çok kırıp dökemeye gerek yok. Biz AK Parti olarak üslubumuza dikkat ediyoruz. Ancak muhalefet politikada zorlandığı alanlarda sert üsluba geçiyor. Türkiye’de farklı bir muhalefet anlayışı var. İktidarın her yaptığını da eleştirmeyelim demiyorlar. Bizim dileğimiz üslubun sertleşmediği, gerçek düşüncelerin paylaşıldığı bir seçim ortamı olsun.

Bütün partiler Türkiye’nin geleceğini dair varsa planlarını vatandaşın önüne koyarlar. Vatandaşlar hepsini dinleyip buna göre sandığa gider.

'HEDEFİMİZ 2023'
Çok etkili bir kampanya hazırlıyoruz. Ana hedefimiz 2023’te Cumhuriyet’in 100. yılı.

BARAJ TARTIŞMASI
Baraj tartışması bu seçim için bitti. BDP bağımsızlarla seçime girecek. Biz parti olarak girmesini isterdik. Biz bölgede çok ciddi bir kampanya yürüteceğiz. Biz bu seçimde daha çok oy almak için çalışıyoruz. “

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.