Hükümetin tavrı endişe verici

Hükümetin tavrı endişe verici
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, yargının siyasetin içine çekilmek istendiğini söyledi.
Yargıtay’ın iş yükünün hafifletilmesine yönelik yaptıkları önerilere, hükümetin siyasi düşünceye ağırlık veren yaklaşım gösterdiğini belirten Gerçeker, şunları söyledi:

Siyasi yaklaşım

Hukukun üstünlüğüne olan inançla, her zaman yargıyı her türlü siyasetten uzak tutmaya çalışıyoruz. Adalet Bakanlığı’na, Yargıtay’da işlerin hız kazanması için İstinaf Mahkemeleri’nin kurulması, hâkim, savcı ve personel gereksinimi konusundaki görüşlerimizi bildirdik. Bu şekildeki düşüncelerimizi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya gelerek paylaştık. Olumlu karşıladılar. Ancak hükümetin, yüksek yargının sorunlarına üye ve daire sayısını artırmaya yönelik siyaset kokan bir yaklaşım göstermesi son derece endişe verici bir durumdur.

Entrika tezgahlanıyor

Başta Anayasa Mahkemesi olmak üzere Yargıtay ve Danıştay gibi yüksek yargı organları arasında fikir ayrılığı yaratılmak için siyasi entrikalar tezgahlanıyor. Yüksek yargının üzerinde süper bir temyiz mahkemesinin oluşturulmasına yönelik düşünceler Türkiye’nin hukuk devleti imajını zedeler. Anayasaya aykırı olan bu tarz düşüncelere Anayasa Mahkemesi üyelerinin son derece dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Yargı, kimsenin tekelinde değildir. Bir kaç ay sonra emekli olacağım. Şahsi düşüncelerim hiç önemli değil. Bu makama gelecek arkadaşımızın da hukuk gereği aynı hükümleri yerine getireceğine inanıyorum. Siyasi kanaatleri ne olursa olsun, hiç bir hâkim ve savcı, yargının siyasetin içine girmesini istemez.
Hasan Gerçeker, emekli olduktan sonra doğum yeri olan Çubuk Karaköy’de geçen yıl oluşturulan Yargıtay Ormanı’ndaki çam fidanları ile vakit geçirmek için sıkça köyüne gideceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.