Olayların ortasında umudun fotoğrafı

Olayların ortasında umudun fotoğrafı
Tüm bu olayların ortasında yarıyıl tatilinin ardından bugün başlayan okullarına gitmek isteyen öğrenciler dikkat çekti. Okullarına gitmek isterken bir anda ilçedeki tehlikeli gösterilerin ortasında kalan öğrenciler okul yolundan geri dönmedi. Öğrenciler,

 

 
 
 
Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesini protesto etmek isteyen bölücü örgüt yandaşları Hakkari ve Yüksekova’da olay çıkardı. Polis bölgede geniş güvenlik önlemleri alırken eylemciler molotofkokteyli ve taşlarla güvenlik güçlerine saldırdı. Polisin tazyikli su ve biber gazıyla yaptığı müdahalenin ardından ise ortalık tam anlamıyla savaş alanına döndü. Tüm kargaşa ve tehlikenin ortasında, bugün açılan okullarına gitmek isteyen iki kız öğrencinin görüntüsü geleceğe dair umutların sürmesine neden oldu. Kız öğrenciler molotofkokteylleri, taşlar, tazyikli su ve biber gazlarına rağmen yollarından dönmedi ve okullarına gitti.

Hakkari'de izinsiz gösteri yapan gruba,  polis müdahale etti. Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesinin yıl  dönümünü bahane eden grup, Cumhuriyet Caddesi'nde BDP il binası önünde  toplanarak, belediye binasına kadar yürümek istedi.

Polis, uyarıya rağmen dağılmayan ve molotofkokteylle saldıran gruba,  biber gazı ve basınçlı suyla müdahalede bulundu.

YÜKSEKOVA’DA GERGİNLİK

Öcalan için kepenk kapatma eyleminin yapıldığı Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde öğle saatlerinde Cengiz Topel Caddesi üzerinde bir grup toplandı. Göstericiler, bugün de yola barikat kurup ateş yaktı. Öcalan lehine slogan atıp Şemdinli yoluna doğru yürümek isteyen kalabalık gruba izin vermeyen polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz bombası ve basınçlı su ile müdahale etti. 4 göstericinin gözaltına alındığı ilçede olaylar devam ediyor.

OLAYLAR ÖĞRENCİLERİ DÖNDÜREMEDİ

Tüm bu olayların ortasında yarıyıl tatilinin ardından bugün başlayan okullarına gitmek isteyen öğrenciler dikkat çekti. Okullarına gitmek isterken bir anda ilçedeki tehlikeli gösterilerin ortasında kalan öğrenciler okul yolundan geri dönmedi. Öğrenciler, taşlar, molotofkokteylleri, biber gazları ve tazyikli sularına arasından geçerek okullarına gittiler.

"HAKKARİ DE KARIŞTI"

Yüksekova İlçesi’nde olaylar devam ederken, Hakkari’de de kalabalık Bulvar Caddesi’nde toplantı. 15 Şubat ile ilgili basın açıklaması yapmak üzere yürüyüş yapan gruba polis müdahale etti. Basın açıklaması için toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Belediye önüne doğru yürümek istedi. Ancak, polis grubun dağılmaları isteyerek yürümesine izin vermedi. Bu sırada polis göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanırken, göstericiler ise taş atarak karşılık verdi.

Kent merkezinde mahalle aralarına dağılan gruplar ile polisler arasında gerginlik sürerken, BDP’li Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP İl Başkanı Orhan Koparan’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi ise Belediye önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan Basın açıklamasında konuşan İl Başkanı Koparan, polisin tavrını eleştirdi. Kaporan, yapılan yürüyüşe polisin sert müdahalede bulunduğunu, bu tavrı kınadıklarını belirterek, "Başbakan Mısır halkına demokrasi istiyor. Kendi halkına ise demokrasi istemiyor. Önce kendi halkına, Hakkari’deki halka demokrasi istesin. Bugüne kadar Kürt halkı hep zülüm gördü. Baskı, inkar ve imha politikalarına rağmen boyun eğmedi. bundan sonra da boyun eğmeyecektir. Basın açıklaması bile henüz yapılmadan Polislerin bu şekilde sert müdahalede bulunması kınıyoruz" dedi.

OLAYLARDA 26 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Öğle saatlerinde başlayan olaylar devam ederken, Hakkari’de 14, Yüksekova İlçesi’nde gözaltına alınanların sayısı 12’ye çıktı. Hakkari’nin Pehlivan Mahallesi’nde atılan gözyaşartıcı bombalara ait kovanlardan 60 yaşındaki Esma Yorulmaz, 55  yaşındaki Salih Abi ile 25 yaşındaki Süleyman Bayram’ın yaralandığı öne sürüldü. 3 yaralı Hakkari Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Bu arada, Hakkari’nin Keklikpınar Mahallesi’nde ise yollara barikat kuran göstericilerin geçen araçları durdurararak, içindekilerden kimlik sordukları gözlendi. Sayıları 40 kadar olan göstericilere polis müdahalede bulundu. Sokak aralarına dağılan göstericiler ise polise hava fişek ve molotof kokteyli atarak karşılık verdi. Polisle göstericiler arasında mahale ve sokak aralarında zaman zaman kovalamaca oldu. Olayların yaşandığı Hakkari ve Yüksekova’da alınan güvenlik önlemleri de artırıldı.


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.