Silivri Nazi mahkemesi gibi

Silivri Nazi mahkemesi gibi
Eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hilmioğlu, Ergenekon davasına ilişkin, "Yaşam hakkı göz ardı edildi, öldüresiye yargılama yapıldı. Silivri'de kendimi bir Nazi mahkemesinde hissettim" dedi.
  Eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hilmioğlu, Ergenekon davasına ilişkin, "Yaşam hakkı göz ardı edildi, öldüresiye yargılama yapıldı. Silivri'de kendimi bir Nazi mahkemesinde hissettim" dedi.
ANKARA

Ergenekon davasının temyiz duruşması, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde devam ediyor. Duruşmaya, emekli Orgeneraller Hurşit Tolon, Nusret Taşdeler, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Kemal Kerinçsiz, Fatih Hilmioğlu ve Hikmet Çiçek'in de aralarında bulunduğu bazı sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.Temyiz duruşmasında dördüncü gün, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun savunmasıyla başladı.

Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Hilmioğlu, terör örgütlerinin faaliyetleri dururken, kendilerinin "hayali terör örgütü" kurmakla suçlandıklarını söyledi. 

Ergenekon davasıyla ilgili fezlekeyi hazırlayan emniyet mensuplarının, iddianameyi hazırlayan savcıların ve kararı veren hakimlerin şu an yargılandığını, bazılarının arandığını, kiminin yurtdışına kaçtığını ifade eden Hilmioğlu, "Sahte delil, yalancı tanıklar ve iftiralarla tutuklu kalmamıza neden olan sözde emniyet mensupları, savcılar, hakimler yargılanıyor ama biz hala yargılanmaya devam ediyoruz. Bu nasıl bir hukuk sistemidir" dedi. 

Hilmioğlu, 7 yıl süren yargılama boyunca savunma haklarının kısıtlandığını, yaşam haklarının ihlal edildiğini savunarak, yargılamada cinsel tacizcilerin, teröristlerin tanık olarak dinlendiğini ifade etti.

"Yaşam hakkı göz ardı edildi"

Fatih Hilmioğlu, süreçte, birçok kişinin hastalandığını, hayatını kaybedenler olduğunu hatırlatarak, "Süreç devam etseydi daha pek kişinin hayatını kaybedeceğini bir hekim olarak söyleyebilirim. Yaşam hakkı göz ardı edildi, adeta öldüresiye yargılama yapıldı. Sanıkların ölmelerini sağlamayı amaçlayan bir savcılık makamı vardı. Silivri'de kendimi bir Nazi mahkemesinde, Nazi subaylarının esaretinde hissettim" ifadelerini kullandı.

Hilmioğlu'nun savunmasını tamamlamasının ardından Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil, Hilmioğlu'na savunma şekli nedeniyle teşekkür etti.

Duruşmaya, verilen öğle arasından sonra Hilmioğlu'nun avukatı Mehmet Sever'in savunmasıyla devam edilecek. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.