Teröristlerin karakutusu çözüldü

Teröristlerin karakutusu çözüldü
PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan Nadir C. adlı itirafçı, terör örgütünün son 25 yıldaki 31 eylemini ve bunlara katılanları tek tek açıkladı.

Sabah'tan Özgür Cebe'nin haberine göre; sözde 'tabur komutanı' seviyesindeyken Kuzey Irak'taki Zap Kampı'ndan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan Nadir C., PKK'nın 25 yılda gerçekleştirdiği 31 sansasyonel eylemi ve bunlara katılan 610 PKK'lıyı tek tek açıkladı. İtirafçı terörist, Dağlıca saldırısına katılan 187, Aktütün baskınına katılan 150 teröristi teşhis etti. Nadir C.'nin, eski cezaevi komutanı Oktay Esat Yıldıran'ı da örgütten ayrılan bir teröristin öldürdüğünü söylediği itirafların ardından 610 PKK'lı için arama kararı çıkartıldı.

İSİM VE FOTOĞRAFLARDAN TEŞHİS
Amasya Merzifon nüfusuna kayıtlı terörist Nadir C. (40), 17 yıl önce katıldığı örgütte, sözde 'tabur komutanı' seviyesine kadar çıktı. Kandil ve kırsalda kritik görevlerde yer alan, bu sayede örgütün gizli bilgilerine ulaşabilen Nadir C., sevgilisi Nevin C. ile birlikte Zap Kampı'ndan kaçtı. İki terörist, Elazığ'da teslim olduktan sonra Malatya'da Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı'na ifade verdi. İkili, örgütün son dönemde gerçekleştirdiği pek çok sansasyonel eylem de dahil olmak üzere 31 eyleme ilişkin detaylı itiraflarda bulundu. Bu eylemlerde yer alan 610 terörist de isim ve fotoğraflarıyla, teslim olan çift tarafından tek tek teşhis edildi. Eylemlerin gerçekleştiği bölgelerdeki özel yetkili başsavcılıklara evraklar gönderilerek bilgi verildi. Diyarbakır, Malatya, Erzurum, Van,AdanaveİstanbulÖzel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılıkları da saldırıların failleri oldukları tespit edilen 610 PKK'lı hakkında yakalama kararı çıkardı. Yakalama emirleri, 81 ildeki polis ve jandarma birimlerine gönderildi. Yurtdışında oldukları tespit edilenler hakkında ise iade talepnamesi düzenlenipAdalet BakanlığıUluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne iletildi.

DAĞLICA'DAN AKTÜTÜN'E...
İtirafçı çift, Dağlıca ve Aktütün baskınlarına ilişkin somut bilgiler de verdi. Buna göre; her iki saldırının kararı da HPG Askeri Konsey toplantısında alındı. Dağlıca'ya 187, Aktütün'e ise 153 terörist birden saldırdı. Çift,DiyarbakırCezaevi eski komutanı Binbaşı Esat Oktay Yıldıran'ın öldürülmesi, Tunceli'de 6 öğretmenin devlet ajanı oldukları gerekçesiyle katledilmesi, Çukurca'da 9, Siirt'teki Herekol Dağı'nda 8 askerin şehit edilmesi, Beytüşşebap'ta bir askerin evinde şehit edilmesi gibi eylemlerin faillerini de tek tek açıkladı. Devrimci Karargâh adlı örgüt yöneticilerinin Kandil'deki PKK kamplarında aldıkları askeri eğitim, kullandıkları silahlar, faaliyet alanları, isimleri ve kod adları da deşifre edildi.

İşte o eylemler ve failleri

22 EKİM 2007
Hakkâri Dağlıca Jandarma Taburu'na düzenlenen saldırıda 12 askerin şehit edilmesi, 8 askerin kaçırılması, 16 askerin yaralanması: "
Saldırı kararı, PKK'nın askeri kanadı olan HPG Askeri Konsey toplantısında alındı. Saldırı emrini Sivas nüfusuna kayıtlı Alişer Koçgiri kod adlı Yücel Halis ile Muş'un Malazgirt ilçesi nüfusuna kayıtlı Ape Hüseyin kod adlı Kadri Çelik verdi. Siirt'in Eruh ilçesi nüfusuna kayıtlı Reşit Dostum'un yönettiği saldırıyı 187 terörist gerçekleştirdi."

21 TEMMUZ 2008
Şemdinli'deki Aktütün Karakolu'nda 17 askerin şehit edilmesi:
"Örgüt bu karakola saldırı kararını HPG Askeri Konsey toplantısında aldı. Saldırı emrini Şerif Guyi kod adlı Ali Benek, Fazıl kod adlı Ahmet Şeker ile Suriye uyruklu Zagros Saha sorumlusu İskender Derik, Rubar Zagros, Şahin Cilo verdi. Bu isimler saldırıyı da yönetti. Saldırıyı 153 terörist gerçekleştirdi."

22 EKİM 1988
Eski Diyarbakır Cezaevi komutanı Binbaşı Esat Oktay Yıldıran'ın İstanbul'da öldürülmesi: "Eylem talimatını, PKK merkez yönetimi verdi. Suikastı Ekrem kod adlı Hıdır Sarıkaya gerçekleştirdi. Sarıkaya daha sonra PKK'dan ayrıldı. Halen Kuzey Irak'ta yaşadığını duydum."

6 AĞUSTOS 2006
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde astsubay Levent Çevik'in evinde şehit edilmesi, 5 yaşındaki oğlunun yaralanması: "Saldırıyı Suriye uyruklu Nemci kod adlı Muhammed Osman, Agıri kod adlı İbrahim Muhammed,İranuyruklu Serhat kod adlı İsmail Hasanlo gerçekleştirdi."

14 MAYIS 1997
Zap Kampı'na düzenlenen hava harekâtında TSK helikopterinin düşürülmesi: "Olayın faili Konya Cihanbeyli nüfusuna kayıtlı Şoreş Konya kod adlı kişi. Bu örgüt mensubu helikopteri düşürdüğü için bizzat Abdullah Öcalan'ın talimatıyla ödüllendirildi ve bölük sorumlusu oldu. Daha sonra kadın bir PKK'lıyla ilişkisi ortaya çıkınca infaz korkusuyla örgütten kaçtı. Rusya'da olduğunu öğrendim."

1 KASIM 2005
Hakkari Şemdinli'de bomba yüklü aracın askeri gazino yakınlarında patlatılması: "Eylem kararı askeri birliğe yönelik alındı. Ancak olayda esnaf ve siviller büyük zarar gördüğü için PKK "Devlet yaptı" diyerek insan hakları örgütlerini bölgeye davet etti. Eylemin planlayıcıları ve talimatını verenler Sabri kod adlı Ali Kısıklıyol ile Reşit Dostum adlı PKK'lılar."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.